Yritysprofiili

Telemark Oy

Telemark Oy:n kotipaikka on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-07-17. Toimiala on kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,330,517 ja liikevoitto €173,699.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0629814-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0629814-3
Toimiala
Kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa
Kunta
Nurmo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-07-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1986-09-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Keski-nurmontie 271, 60550, Nurmo

Postiosoite: Kiiltomäentie 889, 63450, Löyä

Verkkosivu: https://www.kaivinkonekauppa.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Telemark Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Telemark Oy:n sijaintipaikkakunta on Nurmo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-07-17. Toimiala on kaivos- ja rakennuskoneiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,330,517 ja liikevoitto €173,699. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,330,517 sekä tilikauden tulokseksi €124,423. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +57.3%, liikevoittoprosentti +7.5% ja omavaraisuusaste +4.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys57.3%
Liikevoittoprosentti7.5%
Omavaraisuusaste4.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€3,130,149Edellinen: €2,962,521
Rahat ja pankkisaamiset€7,653Edellinen: €8,481
Advances received€9,801Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,412Edellinen: €84,010
Oma pääoma€136,245Edellinen: €11,821
Velat€3,268,994Edellinen: €3,238,419
Vaihtuvat vastaavat€3,279,327Edellinen: €3,131,690
Current liabilities€659,525Edellinen: €270,886
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€4,798,389
2021-12-31
€2,330,517
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€30,947
2021-12-31
€173,699
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,899
2021-12-31
€124,423
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,936,797
2021-12-31
€3,405,238
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
5/100 · Laskussa
4.0 %2021-12-31: 19.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
4.76x2021-12-31: 1.14x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.5 %2021-12-31: 0.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste19.3 %4.0 %
Maksuvalmius1.14x4.76x
Liikevoitto-%0.6 %7.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0629814-3
ALV-tunnusFI06298143
EU-tunnusFIFPRO.0629814-3
KuntaNurmo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-07-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1986-09-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-12-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1999-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-12-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2014-01-17Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaTelemark Oy
Luokitus laskiB1 → B3 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä46/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
661 verrokkia
Omavaraisuus16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-29 14.5446/100 · v0.14
B1 → B3 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 40 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-07-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Telemark Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.