Yritysprofiili

Topmast Oy

Topmast Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-28. Toimiala on sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €357,101 ja liikevoitto €91,607.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3392629-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3392629-9
Toimiala
Sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-09-28
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-09-26
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mustatiaisenkatu 15, 15680, Lahti

Tietoa yrityksestä Topmast Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Topmast Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-09-28. Toimiala on sähkö- ja tietoliikenneverkkojen rakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €357,101 ja liikevoitto €91,607. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €357,101 sekä tilikauden tulokseksi €72,435. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +890.6%, liikevoittoprosentti +25.7% ja omavaraisuusaste +73.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys890.6%
Liikevoittoprosentti25.7%
Omavaraisuusaste73.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€53,111Edellinen: €792
Edellisten tilikausien voitto/tappio€594Edellinen: €0
Oma pääoma€73,030Edellinen: €594
Velat€26,537Edellinen: €11,917
Vaihtuvat vastaavat€99,567Edellinen: €12,511
Current liabilities€26,537Edellinen: €11,917
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€36,049
2024-03-31
€357,101
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€784
2024-03-31
€91,607
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€594
2024-03-31
€72,435
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€12,511
2024-03-31
€99,567
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
92/100 · Nousussa
73.3 %2024-03-31: 4.8 %
MaksuvalmiusHyvä
67/100 · Nousussa
2.00x2024-03-31: 0.07x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
25.6 %2024-03-31: 2.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste4.8 %73.3 %
Maksuvalmius0.07x2.00x
Liikevoitto-%2.2 %25.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3392629-9
ALV-tunnusFI33926299
EU-tunnusFIFPRO.3392629-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-09-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-09-26Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-26Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-09-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-09-28Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTopmast Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
180 verrokkia
Omavaraisuus64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu98%
Parempi kuin 98 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika235 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika193 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-20 06.0478/100 · v0.14
B3 → A3 · +35 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1443/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1443/100 · v0.13
B2 → B3 · -8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1351/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
44/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Topmast Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.