Yritysprofiili

Transmat Oy

Transmat Oy:n kotipaikka on Villamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-21. Toimiala on maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €38,965 ja liikevoitto -€453.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3146690-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3146690-3
Toimiala
Maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Villamo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-07-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-07-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kristiinantie 719, 64830, Villamo

Puhelin: +358405757886Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.transmat.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Raittila Jyri Pekka MikaelToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Transmat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Transmat Oy:n sijaintipaikkakunta on Villamo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-07-21. Toimiala on maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €38,965 ja liikevoitto -€453. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €38,965 sekä tilikauden tulokseksi -€446. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +41.4%, liikevoittoprosentti -1.2% ja omavaraisuusaste +25.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys41.4%
Liikevoittoprosentti-1.2%
Omavaraisuusaste25.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€10,000Edellinen: €10,000
Rahat ja pankkisaamiset€2,960Edellinen: €79
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,671Edellinen: €16,781
Oma pääoma€13,225Edellinen: €13,671
Velat€38,700Edellinen: €450
Vaihtuvat vastaavat€51,925Edellinen: €14,121
Current liabilities€38,700Edellinen: €450
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€1,530
2024-04-30
€27,550
2025-04-30
€38,965
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€10,399
2021-04-30
€10,487
2022-04-30
-€446
2023-04-30
€865
2024-04-30
-€3,122
2025-04-30
-€453
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€8,303
2021-04-30
€8,362
2022-04-30
-€666
2023-04-30
€781
2024-04-30
-€3,110
2025-04-30
-€446
2026-04-30
Varat -kehitys6 kautta
€15,049
2021-04-30
€18,994
2022-04-30
€16,000
2023-04-30
€16,770
2024-04-30
€14,121
2025-04-30
€51,925
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteVälttävä
32/100 · Laskussa
25.5 %2025-04-30: 96.8 %
MaksuvalmiusHeikko
11/100 · Laskussa
0.33x2025-04-30: 22.42x
Liikevoitto-%Heikko
47/100 · Nousussa
-1.2 %2025-04-30: -11.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-04-302022-04-302023-04-302024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste55.2 %87.7 %100.0 %100.1 %96.8 %25.5 %
Maksuvalmius----22.42x0.33x
Liikevoitto-%---56.5 %-11.3 %-1.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3146690-3
ALV-tunnusFI31466903
EU-tunnusFIFPRO.3146690-3
KuntaVillamo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-07-10Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-07-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-07-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-07-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Raittila Jyri Pekka MikaelToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Raittila Jyri Pekka MikaelVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Raittila Jaana MonicaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväTransmat Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
76 verrokkia
Omavaraisuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Kannattavuus41%
Heikompi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-15 15.1456/100 · v0.14
B1 → B2 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1461/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
55/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-08

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Transmat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.