Yritysprofiili

Trotmaster Oy

Trotmaster Oy:n kotipaikka on Sysmä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-26. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,525 ja liikevoitto -€23,345.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0807864-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0807864-6
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Sysmä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-09-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1990-08-22
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tarhapolku 4 as. 6, 19700, Sysmä

Tietoa yrityksestä Trotmaster Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Trotmaster Oy:n sijaintipaikkakunta on Sysmä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-26. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,525 ja liikevoitto -€23,345. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €16,525 sekä tilikauden tulokseksi -€18,171. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +89.5%, liikevoittoprosentti -141.3% ja omavaraisuusaste +99.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys89.5%
Liikevoittoprosentti-141.3%
Omavaraisuusaste99.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€30,552Edellinen: €36,017
Rahat ja pankkisaamiset€343,416Edellinen: €410,012
Edellisten tilikausien voitto/tappio€438,520Edellinen: €475,088
Oma pääoma€430,439Edellinen: €487,611
Velat€353Edellinen: €270
Vaihtuvat vastaavat€388,508Edellinen: €454,827
Current liabilities€353Edellinen: €270
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€27,052
2023-12-31
€8,721
2024-12-31
€16,525
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€9,155
2023-12-31
-€7,405
2024-12-31
-€23,345
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€3,907
2023-12-31
€2,431
2024-12-31
-€18,171
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€528,326
2023-12-31
€487,880
2024-12-31
€430,793
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
99.9 %2024-12-31: 99.9 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
1058.71x2024-12-31: 1654.90x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-141.3 %2024-12-31: -84.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste99.8 %99.9 %99.9 %
Maksuvalmius502.26x1654.90x1058.71x
Liikevoitto-%-33.8 %-84.9 %-141.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0807864-6
ALV-tunnusFI08078646
EU-tunnusFIFPRO.0807864-6
KuntaSysmä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1990-08-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-09-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2002-10-01Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaTrotmaster Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä68/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
87 verrokkia
Omavaraisuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Kannattavuus6%
Heikompi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika87 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-17 13.0168/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1462/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1462/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1358/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Trotmaster Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.