Yritysprofiili

True North Oy

True North Oy:n kotipaikka on Muonio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-03-31. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,029,027 ja liikevoitto €134,620.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2028421-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2028421-5
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Muonio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-03-31
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-03-24
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Yrjö Kokon tie 4, 99300, Muonio

Postiosoite: PL 5, 99301, Muonio

Tietoa yrityksestä True North Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

True North Oy:n sijaintipaikkakunta on Muonio. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-03-31. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €1,029,027 ja liikevoitto €134,620. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,029,027 sekä tilikauden tulokseksi €68,651. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -15.4%, liikevoittoprosentti +13.1% ja omavaraisuusaste +54.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-15.4%
Liikevoittoprosentti13.1%
Omavaraisuusaste54.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €400
Inventory€25,574Edellinen: €15,482
Rahat ja pankkisaamiset€4,055Edellinen: €36,014
Advances received€24,962Edellinen: €15,519
Edellisten tilikausien voitto/tappio€435,063Edellinen: €226,788
Oma pääoma€511,715Edellinen: €443,063
Velat€423,944Edellinen: €637,733
Vaihtuvat vastaavat€76,885Edellinen: €73,184
Current liabilities€280,825Edellinen: €257,666
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,216,601
2024-05-31
€1,029,027
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€317,133
2024-05-31
€134,620
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€208,276
2024-05-31
€68,651
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,080,797
2024-05-31
€935,659
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
70/100 · Nousussa
56.2 %2024-05-31: 41.6 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.11x2024-05-31: 0.20x
Liikevoitto-%Hyvä
83/100 · Laskussa
13.1 %2024-05-31: 26.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste41.6 %56.2 %
Maksuvalmius0.20x0.11x
Liikevoitto-%26.1 %13.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2028421-5
ALV-tunnusFI20284215
EU-tunnusFIFPRO.2028421-5
KuntaMuonio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2005-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-03-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-03-31Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2006-04-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2017-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväTrue North Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
344 verrokkia
Omavaraisuus51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika159 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika195 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-21 08.5774/100 · v0.14
A3 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1473/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1473/100 · v0.13
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1364/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 20 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-07

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

True North Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.