Yritysprofiili

Tuulistarhat Oy

Tuulistarhat Oy:n kotipaikka on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-01-30. Toimiala on kukkien ja koristekasvien viljely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €634,582 ja liikevoitto €110,544.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0613556-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0613556-3
Toimiala
Kukkien ja koristekasvien viljely
Kunta
Lieto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1986-01-30
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1986-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: PUUTARHATIE, 21420, Lieto

Tietoa yrityksestä Tuulistarhat Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tuulistarhat Oy:n sijaintipaikkakunta on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1986-01-30. Toimiala on kukkien ja koristekasvien viljely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €634,582 ja liikevoitto €110,544. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €634,582 sekä tilikauden tulokseksi €90,006. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -26.0%, liikevoittoprosentti +17.4% ja omavaraisuusaste +92.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-26.0%
Liikevoittoprosentti17.4%
Omavaraisuusaste92.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€42,294Edellinen: €36,883
Inventory€11,820Edellinen: €26,769
Rahat ja pankkisaamiset€331,123Edellinen: €395,724
Advances received€8,391Edellinen: €8,391
Edellisten tilikausien voitto/tappio€411,912Edellinen: €432,322
Oma pääoma€510,327Edellinen: €505,321
Velat€41,806Edellinen: €34,353
Vaihtuvat vastaavat€366,243Edellinen: €451,946
Current liabilities€41,806Edellinen: €34,353
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€857,715
2024-08-31
€634,582
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€79,610
2024-08-31
€110,544
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€64,589
2024-08-31
€90,006
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€539,674
2024-08-31
€552,133
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
93.8 %2024-08-31: 95.1 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
8.20x2024-08-31: 12.30x
Liikevoitto-%Hyvä
91/100 · Nousussa
16.3 %2024-08-31: 8.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste95.1 %93.8 %
Maksuvalmius12.30x8.20x
Liikevoitto-%8.9 %16.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0613556-3
ALV-tunnusFI06135563
EU-tunnusFIFPRO.0613556-3
KuntaLieto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1986-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1986-01-30Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1986-02-06Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-01-01Alkutuottajana ja/tai kuvataiteilijana arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväTuulistarhat Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä89/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
488 verrokkia
Omavaraisuus90%
Parempi kuin 90 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius93%
Parempi kuin 93 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu9%
Heikompi kuin 91 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika138 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika124 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-02 01.0689/100 · v0.14
A3 → A2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1579/100 · v0.14
B1 → A3 · +12 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1467/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
97/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 40 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tuulistarhat Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.