Yritysprofiili

Valoste Oy

Valoste Oy:n kotipaikka on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-03-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,085 ja liikevoitto -€2,988.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2175860-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2175860-3
Toimiala
Muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
Kunta
Kangasala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-03-19
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-02-11
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Alasentie 59, 36220, Kangasala

Verkkosivu: https://www.apollacoustics.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Valoste Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Valoste Oy:n sijaintipaikkakunta on Kangasala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-03-19. Toimiala on muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €17,085 ja liikevoitto -€2,988. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €17,085 sekä tilikauden tulokseksi -€3,524. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.8%, liikevoittoprosentti -17.5% ja omavaraisuusaste +91.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.8%
Liikevoittoprosentti-17.5%
Omavaraisuusaste91.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €3,002
Rahat ja pankkisaamiset€2,099Edellinen: €237
Edellisten tilikausien voitto/tappio€19,565Edellinen: €12,031
Oma pääoma€18,541Edellinen: €22,065
Velat€1,761Edellinen: €4,390
Vaihtuvat vastaavat€18,952Edellinen: €24,654
Current liabilities€1,761Edellinen: €4,390
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€17,393
2024-12-31
€17,085
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€7,762
2024-12-31
-€2,988
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,534
2024-12-31
-€3,524
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€26,454
2024-12-31
€20,302
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
91.3 %2024-12-31: 83.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Nousussa
1.19x2024-12-31: 0.05x
Liikevoitto-%Heikko
6/100 · Laskussa
-17.5 %2024-12-31: 38.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste83.4 %91.3 %
Maksuvalmius0.05x1.19x
Liikevoitto-%38.1 %-17.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2175860-3
ALV-tunnusFI21758603
EU-tunnusFIFPRO.2175860-3
KuntaKangasala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-02-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-03-19Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-04-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2018-11-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaValoste Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä62/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
367 verrokkia
Omavaraisuus74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika126 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-24 22.2462/100 · v0.14
B1 → B1 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
70/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Valoste Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.