Yritysprofiili

VerticalRisers Oy

VerticalRisers Oy:n kotipaikka on Sarvvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-15. Toimiala on muiden välituotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €8,425 ja liikevoitto -€1,413.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3404761-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3404761-6
Toimiala
Muiden välituotteiden tukkukauppa
Kunta
Sarvvik
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-11-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-11-09
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ukonhatunkuja 5 A 26, 02390, Sarvvik

Puhelin: +358458024442Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Koivikko Leo JuhaniToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä VerticalRisers Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

VerticalRisers Oy:n sijaintipaikkakunta on Sarvvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-11-15. Toimiala on muiden välituotteiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €8,425 ja liikevoitto -€1,413. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €8,425 sekä tilikauden tulokseksi -€1,521. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -69.8%, liikevoittoprosentti -16.8% ja omavaraisuusaste +73.2%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

HerbalForMen

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-69.8%
Liikevoittoprosentti-16.8%
Omavaraisuusaste73.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,639Edellinen: €3,217
Edellisten tilikausien voitto/tappio€3,339Edellinen: €0
Tulos ennen veroja-€1,520Edellinen: €4,173
Oma pääoma€1,818Edellinen: €3,339
Velat€665Edellinen: €1,019
Vaihtuvat vastaavat€1,639Edellinen: €3,233
Current liabilities€665Edellinen: €1,019
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€27,851
2024-12-31
€8,425
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€4,173
2024-12-31
-€1,413
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€3,339
2024-12-31
-€1,521
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€4,358
2024-12-31
€2,483
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
92/100 · Laskussa
73.2 %2024-12-31: 76.6 %
MaksuvalmiusHyvä
82/100 · Laskussa
2.46x2024-12-31: 3.16x
Liikevoitto-%Heikko
8/100 · Laskussa
-16.8 %2024-12-31: 15.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste76.6 %73.2 %
Maksuvalmius3.16x2.46x
Liikevoitto-%15.0 %-16.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3404761-6
ALV-tunnusFI34047616
EU-tunnusFIFPRO.3404761-6
KuntaSarvvik
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-11-09Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-11-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Koivikko Leo JuhaniToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Leo Juhani KoivikkoHallituksen puheenjohtaja (11/2023)Lähteitä: 2 · Luottamus: 76%
Koivikko Kimmo JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Koivikko Nina MarianneVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaVerticalRisers Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä46/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
96 verrokkia
Omavaraisuus58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus32%
Heikompi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika55 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika57 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-15 15.4046/100 · v0.14
B3 → B3 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1442/100 · v0.14
B3 → B3
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Vakaa
B3
2026-09-1442/100 · v0.13
B3 → B3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1342/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
15/100

Yrityksellä on noin 2 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
38/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-01-26.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

VerticalRisers Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.