Yritysprofiili

Virta IC Oy

Virta IC Oy:n kotipaikka on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-01. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €27,782 ja liikevoitto €28,417.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2977820-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2977820-3
Toimiala
Laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
Kunta
Hollola
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-02-06
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Työtjärventie 13 C, 15880, Hollola

Henkilöt ja päätöksentekijät

Virta Päivi MarjattaToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Virta IC Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Virta IC Oy:n sijaintipaikkakunta on Hollola. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-01. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €27,782 ja liikevoitto €28,417. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €27,782 sekä tilikauden tulokseksi €24,661. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -33.8%, liikevoittoprosentti +56.8% ja omavaraisuusaste +98.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-33.8%
Liikevoittoprosentti56.8%
Omavaraisuusaste98.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€22,247Edellinen: €22,066
Rahat ja pankkisaamiset€9,609Edellinen: €64,342
Advances received€2,000Edellinen: €2,000
Edellisten tilikausien voitto/tappio€289,989Edellinen: €270,080
Tulos ennen veroja€30,826Edellinen: €51,875
Oma pääoma€317,149Edellinen: €315,489
Velat€5,056Edellinen: €9,436
Vaihtuvat vastaavat€10,470Edellinen: €69,988
Current liabilities€5,056Edellinen: €9,436
Henkilöstö0Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€67,000
2022-05-31
€35,778
2023-05-31
€37,701
2024-05-31
€41,961
2025-05-31
€27,782
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€43,187
2022-05-31
€21,017
2023-05-31
€16,553
2024-05-31
€44,817
2025-05-31
€28,417
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€50,581
2022-05-31
€24,786
2023-05-31
€24,964
2024-05-31
€42,909
2025-05-31
€24,661
2026-05-31
Varat -kehitys5 kautta
€304,587
2022-05-31
€295,627
2023-05-31
€300,249
2024-05-31
€324,925
2025-05-31
€322,205
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.4 %2025-05-31: 97.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
63/100 · Laskussa
1.90x2025-05-31: 6.82x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
56.8 %2025-05-31: 70.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-05-312023-05-312024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste95.8 %99.3 %98.4 %97.1 %98.4 %
Maksuvalmius---6.82x1.90x
Liikevoitto-%51.5 %36.0 %28.8 %70.0 %56.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2977820-3
ALV-tunnusFI29778203
EU-tunnusFIFPRO.2977820-3
KuntaHollola
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-07-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-07-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-07-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Virta Päivi MarjattaToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Virta Päivi MarjattaVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lauri HauhiaHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväVirta IC Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä80/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
80 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu14%
Heikompi kuin 86 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika66 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-10-15 15.3880/100 · v0.14
A3 → A2 · +3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1577/100 · v0.14
A3 → A3
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vakaa
A3
2026-09-1477/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
62/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Virta IC Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.