Yritysprofiili

Vitand Oy

Vitand Oy:n kotipaikka on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-20. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €190,640 ja liikevoitto -€9,366.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2794239-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2794239-9
Toimiala
Hammaslääkäripalvelut
Kunta
Lahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2016-12-20
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2016-11-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tenavankatu 30 A, 15170, Lahti

Tietoa yrityksestä Vitand Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Vitand Oy:n sijaintipaikkakunta on Lahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2016-12-20. Toimiala on hammaslääkäripalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €190,640 ja liikevoitto -€9,366. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €190,640 sekä tilikauden tulokseksi -€9,942. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -4.2%, liikevoittoprosentti -4.9% ja omavaraisuusaste +85.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-4.2%
Liikevoittoprosentti-4.9%
Omavaraisuusaste85.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€29,041Edellinen: €33,497
Edellisten tilikausien voitto/tappio€122,598Edellinen: €131,176
Oma pääoma€115,155Edellinen: €135,975
Velat€19,404Edellinen: €5,033
Vaihtuvat vastaavat€127,560Edellinen: €134,008
Current liabilities€19,404Edellinen: €5,033
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€199,067
2024-12-31
€190,640
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€2,348
2024-12-31
-€9,366
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€2,299
2024-12-31
-€9,942
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€141,008
2024-12-31
€134,560
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
85.6 %2024-12-31: 96.4 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
50/100 · Laskussa
1.50x2024-12-31: 6.66x
Liikevoitto-%Heikko
38/100 · Laskussa
-4.9 %2024-12-31: 1.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste96.4 %85.6 %
Maksuvalmius6.66x1.50x
Liikevoitto-%1.2 %-4.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2794239-9
EU-tunnusFIFPRO.2794239-9
KuntaLahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2016-11-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2016-12-20Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-12-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväVitand Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
331 verrokkia
Omavaraisuus79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Kannattavuus12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Maksuvalmius74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika77 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika64 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-22 19.3070/100 · v0.14
A3 → A3 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1471/100 · v0.14
B1 → A3 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
94/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 9 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
68/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

11 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Vitand Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.