Yritysprofiili

Xarcom Oy

Xarcom Oy:n kotipaikka on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-05-26. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €56,939 ja liikevoitto €9,396.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1096007-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1096007-2
Toimiala
Laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Kunta
Kerava
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1997-05-26
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1997-08-27
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kumitehtaankatu 5, 04260, Kerava

Postiosoite: Kumitehtaankatu 5 K 18, 04260, Kerava

Verkkosivu: https://www.xarcom.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Xarcom Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Xarcom Oy:n sijaintipaikkakunta on Kerava. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1997-05-26. Toimiala on laitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €56,939 ja liikevoitto €9,396. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €56,939 sekä tilikauden tulokseksi €9,367. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -76.4%, liikevoittoprosentti +16.5% ja omavaraisuusaste +39.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-76.4%
Liikevoittoprosentti16.5%
Omavaraisuusaste39.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€228,250Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€15,516Edellinen: €23,429
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€25,867Edellinen: -€34,568
Oma pääoma€19,461Edellinen: €10,094
Velat€30,234Edellinen: €46,770
Vaihtuvat vastaavat€49,695Edellinen: €56,433
Current liabilities€30,234Edellinen: €46,770
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€241,634
2024-12-31
€56,939
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,906
2024-12-31
€9,396
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€8,700
2024-12-31
€9,367
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€56,864
2024-12-31
€49,695
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
49/100 · Nousussa
39.2 %2024-12-31: 17.8 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.51x2024-12-31: 0.50x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Laskussa
3.3 %2024-12-31: 3.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste17.8 %39.2 %
Maksuvalmius0.50x0.51x
Liikevoitto-%3.7 %3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1096007-2
ALV-tunnusFI10960072
EU-tunnusFIFPRO.1096007-2
KuntaKerava
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1997-05-26Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1997-08-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-09-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaXarcom Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä61/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
397 verrokkia
Omavaraisuus37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Kannattavuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika245 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-09-27 23.2161/100 · v0.14
B1 → B1 · -5 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1566/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1460/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 29 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Xarcom Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.