Yritysprofiili

Ylitapio Oy

Ylitapio Oy:n kotipaikka on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-04-15. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,590 ja liikevoitto -€10,370.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0472327-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0472327-3
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Rovaniemi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1982-04-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1982-05-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: HEINÄPOLKU 6, 96910, Rovaniemi

Tietoa yrityksestä Ylitapio Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ylitapio Oy:n sijaintipaikkakunta on Rovaniemi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1982-04-15. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €16,590 ja liikevoitto -€10,370. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €16,590 sekä tilikauden tulokseksi -€10,382. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.9%, liikevoittoprosentti -62.5% ja omavaraisuusaste +52.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.9%
Liikevoittoprosentti-62.5%
Omavaraisuusaste52.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,400Edellinen: €4,902
Rahat ja pankkisaamiset€3,332Edellinen: €5,346
Advances received€5,359Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€64,384Edellinen: €83,109
Oma pääoma€64,002Edellinen: €80,852
Velat€58,222Edellinen: €46,699
Vaihtuvat vastaavat€7,349Edellinen: €7,640
Current liabilities€58,222Edellinen: €46,699
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€13,151
2023-12-31
€14,824
2024-12-31
€16,590
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€20,241
2023-12-31
-€12,256
2024-12-31
-€10,370
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
-€20,241
2023-12-31
-€12,256
2024-12-31
-€10,382
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€140,522
2023-12-31
€127,551
2024-12-31
€122,224
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Laskussa
54.8 %2024-12-31: 63.4 %
MaksuvalmiusHeikko
2/100 · Laskussa
0.06x2024-12-31: 0.11x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Nousussa
-54.6 %2024-12-31: -62.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.0 %63.4 %54.8 %
Maksuvalmius0.17x0.11x0.06x
Liikevoitto-%-150.2 %-62.1 %-54.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0472327-3
ALV-tunnusFI04723273
EU-tunnusFIFPRO.0472327-3
KuntaRovaniemi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1982-04-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1982-05-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväYlitapio Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-10-02
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika52 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika42 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-10-02 03.3659/100 · v0.14
B1 → B2 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B2 → B1 · +5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1458/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-02
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 44 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
78/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-21

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ylitapio Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.