Yritysprofiili

Cajas Oy

Cajas Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-11-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €327,148 ja liikevoitto €2,082.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3096430-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3096430-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-11-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-10-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Haapanatie 20 B, 01450, Vantaa

Verkkosivu: https://www.cajas.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Cajas Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Cajas Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-11-01. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €327,148 ja liikevoitto €2,082. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €327,148 sekä tilikauden tulokseksi €1,527. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +38.4%, liikevoittoprosentti +0.6% ja omavaraisuusaste +49.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys38.4%
Liikevoittoprosentti0.6%
Omavaraisuusaste49.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€4,631Edellinen: €7,138
Edellisten tilikausien voitto/tappio€25,950Edellinen: €46,953
Oma pääoma€27,477Edellinen: €28,206
Velat€28,478Edellinen: €25,372
Vaihtuvat vastaavat€55,236Edellinen: €52,624
Current liabilities€28,478Edellinen: €25,372
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€422,750
2023-12-31
€327,148
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€31,049
2023-12-31
€2,082
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,239
2023-12-31
€1,527
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€91,288
2023-12-31
€55,955
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
61/100 · Laskussa
49.1 %2023-12-31: 55.9 %
MaksuvalmiusHeikko
5/100 · Laskussa
0.16x2023-12-31: 1.50x
Liikevoitto-%Välttävä
52/100 · Laskussa
0.6 %2023-12-31: 7.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste55.9 %49.1 %
Maksuvalmius1.50x0.16x
Liikevoitto-%7.3 %0.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3096430-2
ALV-tunnusFI30964302
EU-tunnusFIFPRO.3096430-2
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-10-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-11-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-11-11Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-10-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväCajas Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä57/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
380 verrokkia
Omavaraisuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika154 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-28 21.0557/100 · v0.14
B2 → B2 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1551/100 · v0.14
B2 → B2 · -2 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
69/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Cajas Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.