Yritysprofiili

Luco Oy

Luco Oy:n kotipaikka on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-12-29. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €629,356 ja liikevoitto €110,347.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2377134-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2377134-2
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Helsinki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-12-29
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-12-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Haakoninlahdenkatu 5 D 85, 00590, Helsinki

Puhelin: +358400501466Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://luco.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Mäntynen Toni KristianToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Luco Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Luco Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsinki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-12-29. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €629,356 ja liikevoitto €110,347. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €629,356 sekä tilikauden tulokseksi €79,117. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +275.7%, liikevoittoprosentti +17.5% ja omavaraisuusaste +70.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys275.7%
Liikevoittoprosentti17.5%
Omavaraisuusaste70.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€1,111Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€126,421Edellinen: €51,733
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,644Edellinen: €30,898
Tulos ennen veroja€106,426Edellinen: €22,062
Oma pääoma€100,260Edellinen: €51,044
Velat€41,294Edellinen: €7,384
Vaihtuvat vastaavat€140,055Edellinen: €55,039
Current liabilities€41,294Edellinen: €7,384
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€50,863
2021-12-31
€53,780
2022-12-31
€70,754
2023-12-31
€167,502
2024-12-31
€629,356
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€22,384
2021-12-31
€19,302
2022-12-31
€23,326
2023-12-31
€48,518
2024-12-31
€110,347
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€17,796
2021-12-31
€15,267
2022-12-31
€15,030
2023-12-31
€17,645
2024-12-31
€79,117
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€44,819
2021-12-31
€48,087
2022-12-31
€55,103
2023-12-31
€58,428
2024-12-31
€141,555
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
89/100 · Laskussa
70.8 %2024-12-31: 87.4 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
3.06x2024-12-31: 7.01x
Liikevoitto-%Hyvä
94/100 · Laskussa
17.5 %2024-12-31: 29.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste92.4 %96.2 %93.1 %87.4 %70.8 %
Maksuvalmius---7.01x3.06x
Liikevoitto-%44.0 %35.9 %33.0 %29.0 %17.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2377134-2
ALV-tunnusFI23771342
EU-tunnusFIFPRO.2377134-2
KuntaHelsinki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-12-29Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-12-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2011-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Mäntynen Toni KristianToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Mäntynen Toni KristianVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Mäntynen Anu KatriinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväLuco Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä87/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
102 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu97%
Parempi kuin 97 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika37 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika89 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-09-16 20.4687/100 · v0.14
A3 → A2 · +13 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1474/100 · v0.14
A3 → A3
A3
2026-09-1474/100 · v0.13
B1 → A3 · +11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1363/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 15 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
76/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
16.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Luco Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.