Yritysprofiili

MaaRakki Oy

MaaRakki Oy:n kotipaikka on Janakkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-22. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €63,209 ja liikevoitto -€5,422.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3013649-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3013649-4
Toimiala
Muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen
Kunta
Janakkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-22
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-07-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Vehkomäentie 36, 14240, Janakkala

Tietoa yrityksestä MaaRakki Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MaaRakki Oy:n sijaintipaikkakunta on Janakkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-22. Toimiala on muualla luokittelematon muu maa- ja vesirakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €63,209 ja liikevoitto -€5,422. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €63,209 sekä tilikauden tulokseksi -€14,978. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -19.8%, liikevoittoprosentti -8.6% ja omavaraisuusaste +10.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-19.8%
Liikevoittoprosentti-8.6%
Omavaraisuusaste10.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€95,431Edellinen: €60,000
Rahat ja pankkisaamiset€879Edellinen: €3,653
Edellisten tilikausien voitto/tappio€18,758Edellinen: €7,097
Oma pääoma€12,717Edellinen: €18,758
Velat€106,004Edellinen: €79,347
Vaihtuvat vastaavat€109,717Edellinen: €86,100
Current liabilities€49,451Edellinen: €31,800
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€78,841
2024-12-31
€63,209
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€16,021
2024-12-31
-€5,422
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€11,661
2024-12-31
-€14,978
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€98,106
2024-12-31
€118,721
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
13/100 · Laskussa
10.7 %2024-12-31: 19.1 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
65/100 · Laskussa
1.95x2024-12-31: 2.00x
Liikevoitto-%Heikko
29/100 · Laskussa
-8.6 %2024-12-31: 20.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste19.1 %10.7 %
Maksuvalmius2.00x1.95x
Liikevoitto-%20.3 %-8.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3013649-4
ALV-tunnusFI30136494
EU-tunnusFIFPRO.3013649-4
KuntaJanakkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-07-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-22Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2019-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
C
Kohonnut riskiMaaRakki Oy
Luokitus laskiB3 → C · uusi analyysi 2026-09-27
Mallin pistemäärä31/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
382 verrokkia
Omavaraisuus23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Kannattavuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika122 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Korkea taseen velkavipu
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
C
2026-09-27 22.2931/100 · v0.14
B3 → C · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaC
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-27
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
23/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
58/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MaaRakki Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.