Yritysprofiili

MT-Cap Oy

MT-Cap Oy:n kotipaikka on Helsingby. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-07-18. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €108,411 ja liikevoitto €21,783.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3375966-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3375966-2
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Helsingby
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-07-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-07-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rimalintie 378, 65520, Helsingby

Tietoa yrityksestä MT-Cap Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

MT-Cap Oy:n sijaintipaikkakunta on Helsingby. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-07-18. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €108,411 ja liikevoitto €21,783. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €108,411 sekä tilikauden tulokseksi €17,506. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.5%, liikevoittoprosentti +20.1% ja omavaraisuusaste +80.9%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.5%
Liikevoittoprosentti20.1%
Omavaraisuusaste80.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€134Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€36,543Edellinen: €18,910
Edellisten tilikausien voitto/tappio€16,984Edellinen: €0
Oma pääoma€34,490Edellinen: €18,461
Velat€8,165Edellinen: €2,403
Vaihtuvat vastaavat€42,655Edellinen: €19,363
Current liabilities€8,165Edellinen: €2,403
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€107,915
2024-12-31
€108,411
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€23,073
2024-12-31
€21,783
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€18,461
2024-12-31
€17,506
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€20,864
2024-12-31
€42,655
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
80.9 %2024-12-31: 88.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
4.48x2024-12-31: 7.87x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
20.1 %2024-12-31: 21.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste88.5 %80.9 %
Maksuvalmius7.87x4.48x
Liikevoitto-%21.4 %20.1 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3375966-2
ALV-tunnusFI33759662
EU-tunnusFIFPRO.3375966-2
KuntaHelsingby
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-07-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-07-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-07-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2023-07-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväMT-Cap Oy
Luokitus nousiC → A3 · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä74/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
182 verrokkia
Omavaraisuus67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Kannattavuus84%
Parempi kuin 84 % verrokeista
Maksuvalmius85%
Parempi kuin 85 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu66%
Parempi kuin 66 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika69 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-24 06.3474/100 · v0.14
C → A3 · +36 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
C
2026-09-1538/100 · v0.14
B3 → C · -11 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
42/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
24.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus C.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-01.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

MT-Cap Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.