Yritysprofiili

Outacon Oy

Outacon Oy:n kotipaikka on Muurame. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-04. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,909,169 ja liikevoitto €132,656.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3208159-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3208159-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Muurame
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-05-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-05-01
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Saarenlahdentie 16, 40950, Muurame

Tietoa yrityksestä Outacon Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Outacon Oy:n sijaintipaikkakunta on Muurame. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-05-04. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,909,169 ja liikevoitto €132,656. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,909,169 sekä tilikauden tulokseksi €105,900. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +525.1%, liikevoittoprosentti +4.6% ja omavaraisuusaste +53.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys525.1%
Liikevoittoprosentti4.6%
Omavaraisuusaste53.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€50Edellinen: €22,782
Rahat ja pankkisaamiset€58,932Edellinen: €25,029
Edellisten tilikausien voitto/tappio€114,861Edellinen: €100,554
Oma pääoma€220,761Edellinen: €124,841
Velat€191,999Edellinen: €87,288
Vaihtuvat vastaavat€378,180Edellinen: €173,231
Current liabilities€191,999Edellinen: €87,288
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€465,365
2024-12-31
€2,909,169
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€31,556
2024-12-31
€132,656
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€24,288
2024-12-31
€105,900
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€212,129
2024-12-31
€412,760
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Laskussa
53.5 %2024-12-31: 58.9 %
MaksuvalmiusHeikko
10/100 · Nousussa
0.31x2024-12-31: 0.29x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
61/100 · Laskussa
4.6 %2024-12-31: 6.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste58.9 %53.5 %
Maksuvalmius0.29x0.31x
Liikevoitto-%6.5 %4.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3208159-7
ALV-tunnusFI32081597
EU-tunnusFIFPRO.3208159-7
KuntaMuurame
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-05-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-05-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2023-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-09-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaOutacon Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-09-18
Mallin pistemäärä65/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
87 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu94%
Parempi kuin 94 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika190 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-18 23.2665/100 · v0.14
B3 → B1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1447/100 · v0.13
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 5 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Outacon Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.