Yritysprofiili

PointFactory Oy

PointFactory Oy:n kotipaikka on Muurame. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-12. Toimiala on hallinto- ja toimistopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,858,679 ja liikevoitto €16,270.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2241812-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2241812-5
Toimiala
Hallinto- ja toimistopalvelut
Kunta
Muurame
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-01-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-12-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sanantie 18, 40950, Muurame

Tietoa yrityksestä PointFactory Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

PointFactory Oy:n sijaintipaikkakunta on Muurame. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-01-12. Toimiala on hallinto- ja toimistopalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €3,858,679 ja liikevoitto €16,270. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €3,858,679 sekä tilikauden tulokseksi €10,114. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +8.1%, liikevoittoprosentti +0.4% ja omavaraisuusaste +68.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys8.1%
Liikevoittoprosentti0.4%
Omavaraisuusaste68.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€773Edellinen: €20
Inventory€53,105Edellinen: €47,264
Rahat ja pankkisaamiset€0Edellinen: €5,432
Edellisten tilikausien voitto/tappio€83,531Edellinen: €83,394
Oma pääoma€96,145Edellinen: €93,431
Velat€44,425Edellinen: €86,608
Vaihtuvat vastaavat€102,781Edellinen: €137,308
Current liabilities€44,425Edellinen: €86,608
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,570,966
2024-12-31
€3,858,679
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,576
2024-12-31
€16,270
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€7,537
2024-12-31
€10,114
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€180,039
2024-12-31
€140,570
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
86/100 · Nousussa
68.4 %2024-12-31: 51.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
40/100 · Nousussa
1.20x2024-12-31: 0.61x
Liikevoitto-%Välttävä
51/100 · Nousussa
0.4 %2024-12-31: 0.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste51.9 %68.4 %
Maksuvalmius0.61x1.20x
Liikevoitto-%0.4 %0.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2241812-5
ALV-tunnusFI22418125
EU-tunnusFIFPRO.2241812-5
KuntaMuurame
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-01-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-01-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväPointFactory Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-23
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
145 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius64%
Parempi kuin 64 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika83 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika104 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-23 05.5476/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-23
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
58/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
23.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

19 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-24

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

PointFactory Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.