Yritysprofiili

Pointman Oy

Pointman Oy:n kotipaikka on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-10-12. Toimiala on metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €924,980 ja liikevoitto -€179,582.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0307933-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0307933-2
Toimiala
Metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa
Kunta
Hyvinkää
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1979-10-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1979-11-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Niinistönkatu 14, 05800, Hyvinkää

Puhelin: +358405090454Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.pointman.fiLähdehavainto

Linkedin-profiili: https://www.linkedin.com/company/pointmanLähde: yrityksen verkkosivu

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/pointmanoyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/PointmanOyLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Reijo Timo Tapio MobergToimitusjohtajan sijainen (2/2013)

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Esko HakalaChief Executive Officer

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Pointman Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Pointman Oy:n sijaintipaikkakunta on Hyvinkää. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1979-10-12. Toimiala on metallisten rakennustarvikkeiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €924,980 ja liikevoitto -€179,582. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €924,980 sekä tilikauden tulokseksi -€179,016. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -36.0%, liikevoittoprosentti -19.4% ja omavaraisuusaste +63.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-36.0%
Liikevoittoprosentti-19.4%
Omavaraisuusaste63.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,197
Inventory€41,898Edellinen: €42,841
Rahat ja pankkisaamiset€26,454Edellinen: €178,611
Edellisten tilikausien voitto/tappio€462,880Edellinen: €441,503
Tulos ennen veroja-€179,016Edellinen: €150,724
Oma pääoma€286,386Edellinen: €564,402
Velat€167,427Edellinen: €156,106
Vaihtuvat vastaavat€306,910Edellinen: €562,612
Current liabilities€167,427Edellinen: €156,106
Henkilöstö11Edellinen: 9
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€678,601
2022-08-31
€1,358,361
2023-08-31
€1,444,083
2024-08-31
€924,980
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
-€205,293
2022-08-31
€357,962
2023-08-31
€143,987
2024-08-31
-€179,582
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
-€210,303
2022-08-31
€327,972
2023-08-31
€120,376
2024-08-31
-€179,016
2025-08-31
Varat -kehitys4 kautta
€506,261
2022-08-31
€699,902
2023-08-31
€720
2024-08-31
€453,813
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
79/100 · Laskussa
63.1 %2024-08-31: 78.3 %
MaksuvalmiusHeikko
14/100 · Laskussa
0.41x2024-08-31: 1.42x
Liikevoitto-%Heikko
1/100 · Laskussa
-19.4 %2024-08-31: 9.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-08-312023-08-312024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste68.6 %80.6 %78.3 %63.1 %
Maksuvalmius---0.41x
Liikevoitto-%-30.3 %26.4 %9.9 %-19.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0307933-2
ALV-tunnusFI03079332
EU-tunnusFIFPRO.0307933-2
KuntaHyvinkää
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1979-10-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1979-11-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1991-05-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Reijo Timo Tapio MobergToimitusjohtajan sijainen (2/2013)Lähteitä: 2 · Luottamus: 76%
Hakala Esko TapioToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Moberg Reijo Timo TapioPuheenjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Hakala Esko TapioVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Räty SamipekkaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Esko HakalaChief Executive OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Pirjo SaarelainenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaPointman Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä45/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
73 verrokkia
Omavaraisuus44%
Heikompi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus1%
Heikompi kuin 99 % verrokeista
Maksuvalmius52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu10%
Heikompi kuin 90 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika179 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-15 15.5145/100 · v0.14
B3 → B3 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1547/100 · v0.14
B3 → B3 · -2 pistettä
  • Liikevaihto: Heikkenee
  • Kannattavuus: Heikkenee
  • Vakavaraisuus: Heikkenee
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 47 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-26

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Pointman Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.