Yritysprofiili

Ref-Team Oy

Ref-Team Oy on asetettu selvitystilaan 2025-03-06. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €98,882 ja liikevoitto -€120,913.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0357641-9SELVITYSTILALunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0357641-9
Toimiala
Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Kunta
Raisio
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1980-04-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1980-07-17
Yritystila
SELVITYSTILA
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Nesteentie 38, 21200, Raisio

Verkkosivu: https://www.refteam.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Ref-Team Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ref-Team Oy on asetettu selvitystilaan 2025-03-06. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €98,882 ja liikevoitto -€120,913. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €98,882 sekä tilikauden tulokseksi -€100,854. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -44.0%, liikevoittoprosentti -122.3% ja omavaraisuusaste +97.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-44.0%
Liikevoittoprosentti-122.3%
Omavaraisuusaste97.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€0Edellinen: €27,422
Rahat ja pankkisaamiset€139,538Edellinen: €269,886
Edellisten tilikausien voitto/tappio€278,707Edellinen: €367,584
Oma pääoma€201,308Edellinen: €328,362
Velat€5,200Edellinen: €42,389
Vaihtuvat vastaavat€144,270Edellinen: €319,354
Current liabilities€5,200Edellinen: €42,389
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€197,464
2022-12-31
€176,524
2023-12-31
€98,882
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€277,952
2022-12-31
-€55,903
2023-12-31
-€120,913
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€262,521
2022-12-31
-€62,677
2023-12-31
-€100,854
2024-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€473,944
2022-12-31
€370,750
2023-12-31
€206,508
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
97.5 %2023-12-31: 88.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
26.83x2023-12-31: 7.01x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-122.3 %2023-12-31: -31.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste89.7 %88.6 %97.5 %
Maksuvalmius7.53x7.01x26.83x
Liikevoitto-%50.9 %-31.7 %-122.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaSELVITYSTILA
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0357641-9
EU-tunnusFIFPRO.0357641-9
KuntaRaisio
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1980-04-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1980-07-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiRef-Team Oy
Luokitus ennallaanD · uusi analyysi 2026-09-24
Mallin pistemäärä29/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
60 verrokkia
Omavaraisuus100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Kannattavuus2%
Heikompi kuin 98 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu12%
Heikompi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika118 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
D
2026-09-24 18.5629/100 · v0.14
D → D
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
D
2026-09-1529/100 · v0.14
D → D
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
D
2026-09-1429/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-24
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus on alennettu hälyttävän juridisen tilan, kuten konkurssin tai selvitystilan, vuoksi.

Luokituksessa on huomioitu vakava rekisterisignaali. Tarkista myös profiilin rekisteri- ja ilmoitustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 46 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitHälyttävä
0/100

Konkurssi tai selvitystila käsitellään hälyttävänä juridisena riskisignaalina.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-09-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ref-Team Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.