Yritysprofiili

RYEDAY OY

RYEDAY OY:n kotipaikka on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-05. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,239 ja liikevoitto €460.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3021863-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3021863-3
Toimiala
Muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus
Kunta
Teuva
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-09-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-09-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hiihtomajantie 2, 64700, Teuva

Verkkosivu: https://www.ruisralli.comLähdehavainto

Tietoa yrityksestä RYEDAY OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

RYEDAY OY:n sijaintipaikkakunta on Teuva. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-09-05. Toimiala on muualla luokittelematon muiden elintarvikkeiden valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €2,239 ja liikevoitto €460. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €2,239 sekä tilikauden tulokseksi €460. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -74.4%, liikevoittoprosentti +20.5% ja omavaraisuusaste -122.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-74.4%
Liikevoittoprosentti20.5%
Omavaraisuusaste-122.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€2,892Edellinen: €3,546
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€4,044Edellinen: -€5,108
Oma pääoma-€3,583Edellinen: -€4,044
Velat€6,511Edellinen: €7,733
Vaihtuvat vastaavat€2,928Edellinen: €3,689
Current liabilities€11Edellinen: €1,233
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€8,748
2024-12-31
€2,239
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,065
2024-12-31
€460
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,065
2024-12-31
€460
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€3,689
2024-12-31
€2,928
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Laskussa
-122.4 %2024-12-31: -109.6 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
259.59x2024-12-31: 2.88x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.6 %2024-12-31: 12.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-109.6 %-122.4 %
Maksuvalmius2.88x259.59x
Liikevoitto-%12.2 %20.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3021863-3
EU-tunnusFIFPRO.3021863-3
KuntaTeuva
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-09-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-09-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaRYEDAY OY
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä44/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
270 verrokkia
Omavaraisuus7%
Heikompi kuin 93 % verrokeista
Kannattavuus80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu11%
Heikompi kuin 89 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika93 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Korkea taseen velkavipu
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-03 17.2244/100 · v0.14
B3 → B3 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1548/100 · v0.14
B2 → B3 · -4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1452/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
31/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
52/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

7 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

RYEDAY OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.