Yritysprofiili

Sail First Oy

Sail First Oy:n kotipaikka on Sarvvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-09. Toimiala on kuljettajakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €20,464 ja liikevoitto -€173.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3245780-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3245780-6
Toimiala
Kuljettajakoulutus
Kunta
Sarvvik
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-09
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-02
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Ukonhatunkuja 4 A 15, 02390, Sarvvik

Tietoa yrityksestä Sail First Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Sail First Oy:n sijaintipaikkakunta on Sarvvik. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-09. Toimiala on kuljettajakoulutus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €20,464 ja liikevoitto -€173. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €20,464 sekä tilikauden tulokseksi -€1,409. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -51.5%, liikevoittoprosentti -0.8% ja omavaraisuusaste +19.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-51.5%
Liikevoittoprosentti-0.8%
Omavaraisuusaste19.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €2,276
Inventory€16,264Edellinen: €17,421
Rahat ja pankkisaamiset€3,870Edellinen: €1,694
Edellisten tilikausien voitto/tappio€8,043Edellinen: €1,279
Oma pääoma€5,441Edellinen: €6,850
Velat€22,346Edellinen: €19,535
Vaihtuvat vastaavat€21,227Edellinen: €19,826
Current liabilities€22,346Edellinen: €19,535
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€42,194
2024-12-31
€20,464
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€8,396
2024-12-31
-€173
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€6,764
2024-12-31
-€1,409
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€26,386
2024-12-31
€27,787
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
24/100 · Laskussa
19.6 %2024-12-31: 26.0 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Laskussa
0.90x2024-12-31: 0.98x
Liikevoitto-%Heikko
48/100 · Laskussa
-0.8 %2024-12-31: 18.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste26.0 %19.6 %
Maksuvalmius0.98x0.90x
Liikevoitto-%18.9 %-0.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3245780-6
ALV-tunnusFI32457806
EU-tunnusFIFPRO.3245780-6
KuntaSarvvik
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-02Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-02Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-11-09Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-09Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaSail First Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä41/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
161 verrokkia
Omavaraisuus26%
Heikompi kuin 74 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius61%
Parempi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu4%
Heikompi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika125 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika147 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Toimialan matalampi häiriöriski
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-03 05.3741/100 · v0.14
B2 → B3 · -16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1557/100 · v0.14
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
77/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
46/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Sail First Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.