Yritysprofiili

Scanfour Oy

Scanfour Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-11-13. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,643,677 ja liikevoitto €297,030.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2297072-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2297072-9
Toimiala
Polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-11-13
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-11-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sähkötie 1, 01510, Vantaa

Postiosoite: Tinnonmäentie 139, 36640, Iltasmäki

Verkkosivu: https://www.electrobike.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Scanfour Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Scanfour Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-11-13. Toimiala on polkupyörien ja muiden urheiluvälineiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €4,643,677 ja liikevoitto €297,030. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,643,677 sekä tilikauden tulokseksi €139,815. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +43.0%, liikevoittoprosentti +6.4% ja omavaraisuusaste +17.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys43.0%
Liikevoittoprosentti6.4%
Omavaraisuusaste17.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,038Edellinen: €24,694
Inventory€1,454,784Edellinen: €1,675,929
Rahat ja pankkisaamiset€148,384Edellinen: €124,797
Advances received€763Edellinen: €613
Edellisten tilikausien voitto/tappio€54,382Edellinen: €600,387
Oma pääoma€401,730Edellinen: €261,915
Velat€1,917,062Edellinen: €2,172,318
Vaihtuvat vastaavat€2,296,646Edellinen: €2,404,706
Current liabilities€1,294,097Edellinen: €1,486,179
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,247,149
2023-12-31
€4,643,677
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€332,424
2023-12-31
€297,030
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€546,005
2023-12-31
€139,815
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€2,434,233
2023-12-31
€2,318,792
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
22/100 · Nousussa
17.3 %2023-12-31: 10.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
41/100 · Nousussa
1.24x2023-12-31: 1.21x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.4 %2023-12-31: -10.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste10.8 %17.3 %
Maksuvalmius1.21x1.24x
Liikevoitto-%-10.2 %6.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2297072-9
ALV-tunnusFI22970729
EU-tunnusFIFPRO.2297072-9
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-11-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-11-13Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2018-04-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2019-04-24Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaScanfour Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
713 verrokkia
Omavaraisuus29%
Heikompi kuin 71 % verrokeista
Kannattavuus63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Maksuvalmius73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika200 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika200 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Samanaikainen elpyminen 3 talouden osa-alueella
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-03 16.2463/100 · v0.14
B1 → B1 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1561/100 · v0.14
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1457/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
38/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
79/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-07-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Scanfour Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.