Yritysprofiili

Stenhammar IT Oy

Stenhammar IT Oy:n kotipaikka on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-08. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €85,883 ja liikevoitto €13,222.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3139012-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3139012-8
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Pirkkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-06-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-05-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pakkalantie 10, 33950, Pirkkala

Tietoa yrityksestä Stenhammar IT Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Stenhammar IT Oy:n sijaintipaikkakunta on Pirkkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-06-08. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €85,883 ja liikevoitto €13,222. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €85,883 sekä tilikauden tulokseksi €9,316. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -45.7%, liikevoittoprosentti +15.4% ja omavaraisuusaste +84.5%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-45.7%
Liikevoittoprosentti15.4%
Omavaraisuusaste84.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€100Edellinen: €1,100
Rahat ja pankkisaamiset€36,188Edellinen: €35,993
Edellisten tilikausien voitto/tappio€151,394Edellinen: €124,395
Oma pääoma€160,710Edellinen: €166,394
Velat€29,433Edellinen: €38,994
Vaihtuvat vastaavat€62,596Edellinen: €77,133
Current liabilities€6,267Edellinen: €10,827
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€158,205
2024-08-31
€85,883
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€48,592
2024-08-31
€13,222
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€41,998
2024-08-31
€9,316
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€205,388
2024-08-31
€190,143
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
84.5 %2024-08-31: 81.0 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
5.77x2024-08-31: 3.32x
Liikevoitto-%Hyvä
88/100 · Laskussa
15.4 %2024-08-31: 30.5 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste81.0 %84.5 %
Maksuvalmius3.32x5.77x
Liikevoitto-%30.5 %15.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3139012-8
ALV-tunnusFI31390128
EU-tunnusFIFPRO.3139012-8
KuntaPirkkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-05-30Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-05-30Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-06-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-06-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2022-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväStenhammar IT Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-09-19
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
81 verrokkia
Omavaraisuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Maksuvalmius89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika133 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-19 07.1076/100 · v0.14
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1356/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-19
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
19.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

10 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Stenhammar IT Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.