Yritysprofiili

StevArt Oy

StevArt Oy:n kotipaikka on Sipoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €186,371 ja liikevoitto €6,209.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3308686-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3308686-7
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Sipoo
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-09-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-08-31
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lammaskuja 2, 04130, Sipoo

Henkilöt ja päätöksentekijät

Ait StevenToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä StevArt Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

StevArt Oy:n sijaintipaikkakunta on Sipoo. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-09-12. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €186,371 ja liikevoitto €6,209. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €186,371 sekä tilikauden tulokseksi €5,117. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +27.8%, liikevoittoprosentti +3.3% ja omavaraisuusaste +40.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys27.8%
Liikevoittoprosentti3.3%
Omavaraisuusaste40.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,417Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€13,214Edellinen: €3,944
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,651Edellinen: €19,333
Tulos ennen veroja€5,116Edellinen: -€14,277
Oma pääoma€9,768Edellinen: €5,055
Velat€14,634Edellinen: €26,027
Vaihtuvat vastaavat€18,704Edellinen: €13,225
Current liabilities€14,634Edellinen: €10,314
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€272,345
2023-12-31
€145,851
2024-12-31
€186,371
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€28,464
2023-12-31
-€13,067
2024-12-31
€6,209
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€21,013
2023-12-31
-€14,277
2024-12-31
€5,117
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€57,646
2023-12-31
€31,082
2024-12-31
€24,402
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Nousussa
40.0 %2024-12-31: 16.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
30/100 · Nousussa
0.90x2024-12-31: 0.38x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
58/100 · Nousussa
3.3 %2024-12-31: -9.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste36.5 %16.3 %40.0 %
Maksuvalmius--0.90x
Liikevoitto-%10.3 %-9.0 %3.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3308686-7
ALV-tunnusFI33086867
EU-tunnusFIFPRO.3308686-7
KuntaSipoo
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-08-31Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2022-09-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2022-09-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-09-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Ait StevenToimitusjohtajaLähteitä: 5 · Luottamus: 78%
Ait StevenVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Ait KristiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaStevArt Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä63/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusVaihteleva
MaksuvalmiusEi riittävästi historiaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
40 verrokkia
Omavaraisuus55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius80%
Parempi kuin 80 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu63%
Parempi kuin 63 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika63 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B1
2026-10-15 15.3963/100 · v0.14
B1 → B1 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1564/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Vaihteleva
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
48/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

4 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-04

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

StevArt Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.