Yritysprofiili

Symotic Oy

Symotic Oy:n kotipaikka on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-11-15. Toimiala on metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,536,845 ja liikevoitto €137,701.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1559737-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1559737-2
Toimiala
Metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus
Kunta
Rymättylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1999-11-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1999-10-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Koivistontie 4, 21140, Rymättylä

Puhelin: +358504939673Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.symotic.comLähdehavainto

Verkkolaskuosoite: 003715597372 · Välittäjä: MaventaLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Heinonen Mikko KalervoToimitusjohtaja

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Pekka TalonenTuotesuunnittelu ja ulkomaan myynti

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Mikko KymäläinenTuotantopäällikkö

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Symotic Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Symotic Oy:n sijaintipaikkakunta on Rymättylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1999-11-15. Toimiala on metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-04-30 liikevaihto oli €1,536,845 ja liikevoitto €137,701. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-04-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,536,845 sekä tilikauden tulokseksi €108,673. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -13.8%, liikevoittoprosentti +9.0% ja omavaraisuusaste +64.0%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on Metallilankatuotteiden, ketjujen ja jousien valmistus.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-04-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-13.8%
Liikevoittoprosentti9.0%
Omavaraisuusaste64.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€55,664Edellinen: €20,750
Inventory€346,671Edellinen: €326,552
Rahat ja pankkisaamiset€39,798Edellinen: €55,283
Edellisten tilikausien voitto/tappio€625,919Edellinen: €618,212
Oma pääoma€743,001Edellinen: €689,487
Velat€418,491Edellinen: €436,332
Vaihtuvat vastaavat€746,669Edellinen: €771,922
Current liabilities€333,129Edellinen: €323,346
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,404,754
2020-12-31
€1,973,065
2021-12-31
€2,506,767
2023-04-30
€1,847,955
2024-04-30
€1,783,850
2025-04-30
€1,536,845
2026-04-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€134,169
2020-12-31
€286,690
2021-12-31
€226,305
2023-04-30
€112,646
2024-04-30
€86,159
2025-04-30
€137,701
2026-04-30
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€100,432
2020-12-31
€222,721
2021-12-31
€168,698
2023-04-30
€77,604
2024-04-30
€62,865
2025-04-30
€108,673
2026-04-30
Varat -kehitys6 kautta
€1,034,107
2020-12-31
€1,119,167
2021-12-31
€1,466,052
2023-04-30
€1,309,932
2024-04-30
€1,125,819
2025-04-30
€1,161,492
2026-04-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
80/100 · Nousussa
64.0 %2025-04-30: 61.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
39/100 · Laskussa
1.16x2025-04-30: 1.18x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Nousussa
8.7 %2025-04-30: 4.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312023-04-302024-04-302025-04-302026-04-30
Omavaraisuusaste38.1 %52.3 %48.2 %52.0 %61.2 %64.0 %
Maksuvalmius----1.18x1.16x
Liikevoitto-%9.0 %14.3 %9.0 %5.9 %4.8 %8.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1559737-2
ALV-tunnusFI15597372
EU-tunnusFIFPRO.1559737-2
KuntaRymättylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1999-10-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1999-10-19Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1999-11-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1999-11-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Heinonen Mikko KalervoToimitusjohtajaLähteitä: 6 · Luottamus: 78%
Heinonen Mikko KalervoVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Raitmaa Ritva AnneliTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Vatanen Marko JuhaniVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväSymotic Oy
Luokitus ennallaanA3 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
219 verrokkia
Omavaraisuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius87%
Parempi kuin 87 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika111 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika117 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-10-15 14.2176/100 · v0.14
A3 → A3 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-04-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
A3 → A3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
A3
2026-09-1374/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
48/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 26 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

16 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-19

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-03-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Symotic Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.