Yritysprofiili

Tallos Oy

Tallos Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-03. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €25,177 ja liikevoitto -€3,583.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2070719-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2070719-3
Toimiala
Laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2006-11-03
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2006-10-30
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Finlaysoninkatu 4 B, 33210, Tampere

Postiosoite: Pirkankatu 24 B 5, 33230, Tampere

Tietoa yrityksestä Tallos Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Tallos Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2006-11-03. Toimiala on laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €25,177 ja liikevoitto -€3,583. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €25,177 sekä tilikauden tulokseksi -€3,582. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -43.9%, liikevoittoprosentti -14.2% ja omavaraisuusaste +29.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-43.9%
Liikevoittoprosentti-14.2%
Omavaraisuusaste29.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€31,420Edellinen: €32,156
Edellisten tilikausien voitto/tappio€12,540Edellinen: €28,037
Oma pääoma€11,459Edellinen: €16,340
Velat€28,011Edellinen: €25,828
Vaihtuvat vastaavat€37,347Edellinen: €39,339
Current liabilities€28,011Edellinen: €25,828
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€44,885
2024-12-31
€25,177
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€14,185
2024-12-31
-€3,583
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€14,197
2024-12-31
-€3,582
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€42,169
2024-12-31
€39,469
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
36/100 · Laskussa
29.0 %2024-12-31: 38.8 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
37/100 · Laskussa
1.12x2024-12-31: 1.24x
Liikevoitto-%Heikko
14/100 · Nousussa
-14.2 %2024-12-31: -31.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste38.8 %29.0 %
Maksuvalmius1.24x1.12x
Liikevoitto-%-31.6 %-14.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2070719-3
ALV-tunnusFI20707193
EU-tunnusFIFPRO.2070719-3
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2006-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2006-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2006-11-03Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2006-11-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2007-02-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväTallos Oy
Luokitus laskiA3 → B2 · uusi analyysi 2026-09-28
Mallin pistemäärä54/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
488 verrokkia
Omavaraisuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus28%
Heikompi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius67%
Parempi kuin 67 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu17%
Heikompi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika112 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika68 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-28 01.4154/100 · v0.14
A3 → B2 · -20 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1465/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-28
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 19 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
81/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
28.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-22

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Tallos Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.