Yritysprofiili

4 Gardens Oy

4 Gardens Oy:n kotipaikka on Rukatunturi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €79,436 ja liikevoitto €5,214.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3116293-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3116293-4
Toimiala
Muu erikoistumaton vähittäiskauppa
Kunta
Rukatunturi
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-02-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-02-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Pulkkajärventie 2 B 1, 93830, Rukatunturi

Tietoa yrityksestä 4 Gardens Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

4 Gardens Oy:n sijaintipaikkakunta on Rukatunturi. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on muu erikoistumaton vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-07-31 liikevaihto oli €79,436 ja liikevoitto €5,214. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-07-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €79,436 sekä tilikauden tulokseksi €3,389. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +12.9%, liikevoittoprosentti +6.6% ja omavaraisuusaste +14.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-07-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys12.9%
Liikevoittoprosentti6.6%
Omavaraisuusaste14.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€100Edellinen: €0
Inventory€180Edellinen: €96
Rahat ja pankkisaamiset€4,099Edellinen: €6,966
Advances received€1,007Edellinen: €157
Edellisten tilikausien voitto/tappio€636Edellinen: -€9,953
Oma pääoma€4,025Edellinen: €636
Velat€23,265Edellinen: €36,936
Vaihtuvat vastaavat€13,093Edellinen: €16,419
Current liabilities€16,693Edellinen: €17,118
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€70,388
2024-07-31
€79,436
2025-07-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€12,525
2024-07-31
€5,214
2025-07-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€10,589
2024-07-31
€3,389
2025-07-31
Varat -kehitys2 kautta
€37,572
2024-07-31
€27,290
2025-07-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
19/100 · Nousussa
15.3 %2024-07-31: 1.7 %
MaksuvalmiusHeikko
9/100 · Laskussa
0.26x2024-07-31: 0.41x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Laskussa
6.6 %2024-07-31: 17.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-07-312025-07-31
Omavaraisuusaste1.7 %15.3 %
Maksuvalmius0.41x0.26x
Liikevoitto-%17.8 %6.6 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3116293-4
ALV-tunnusFI31162934
EU-tunnusFIFPRO.3116293-4
KuntaRukatunturi
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2020-03-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-04-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
Tyydyttävä4 Gardens Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
140 verrokkia
Omavaraisuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika279 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika220 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-09-21 10.1656/100 · v0.14
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-07-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1455/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1455/100 · v0.13
B2 → B2
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1355/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
44/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
59/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

9 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-06

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-07-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

4 Gardens Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.