Yritysprofiili

A. Kaakinen Oy

A. Kaakinen Oy:n kotipaikka on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1933-09-05. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€31,831.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0185333-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0185333-9
Toimiala
Optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa
Kunta
Kajaani
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1933-09-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1978-03-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: KAUPPAKATU 7, 87100, Kajaani

Puhelin: +3588617880Lähdehavainto

Verkkosivu: https://mediakylpyla.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Kaakinen Lilli Marja LeenaPuheenjohtaja
Kaakinen Essi HelleviVarsinainen jäsen
Kaakinen Tuomas SakariVarsinainen jäsen

Tietoa yrityksestä A. Kaakinen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

A. Kaakinen Oy:n sijaintipaikkakunta on Kajaani. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1933-09-05. Toimiala on optisten lääkinnällisten tuotteiden vähittäiskauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €0 ja liikevoitto -€31,831. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €0 sekä tilikauden tulokseksi -€41,955. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli ei saatavilla, liikevoittoprosentti +0.0% ja omavaraisuusaste +59.5%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Mediakylpy

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimialana on kiinteistöjen vuokraus sekä kaikki muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty4
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevoittoprosentti0.0%
Omavaraisuusaste59.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€168,614Edellinen: €104,322
Rahat ja pankkisaamiset€2,967Edellinen: €5,873
Advances received€0Edellinen: €355
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€139,218Edellinen: -€122,673
Tulos ennen veroja-€41,955Edellinen: Ei vertailuarvoa
Oma pääoma€351,921Edellinen: €393,876
Velat€239,776Edellinen: €197,986
Vaihtuvat vastaavat€3,042Edellinen: €10,507
Current liabilities€239,776Edellinen: €197,986
Henkilöstö14Edellinen: 0
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€0
2021-12-31
€0
2022-12-31
€0
2023-12-31
€0
2024-12-31
€0
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€4,039
2021-12-31
€2,616
2022-12-31
-€14,196
2023-12-31
-€47,248
2024-12-31
-€31,831
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
-€86,011
2021-12-31
€2,370
2022-12-31
-€14,371
2023-12-31
-€47,544
2024-12-31
-€41,955
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€664,709
2021-12-31
€659,041
2022-12-31
€649,851
2023-12-31
€591,863
2024-12-31
€591,697
2025-12-31

Muut talousluvut

Muita yrityksen talouslukuja PRH:n tilinpäätöstietojen lisäksi.

Liikevaihto 20250 €
Tilikauden tulos 2025−41 955 €
Tase yhteensä 2025591 697 €
Avainluku20252024202320222021
Liikevaihto0 €0 €0 €0 €0 €
Liikevoitto−31 831 €−47 248 €−14 196 €2 616 €4 040 €
EBIT0 %0 %0 %0 %0 %
Tilikauden tulos−41 955 €−47 544 €−14 371 €2 370 €−86 000 €
Tulos ennen veroja−41 955 €-−14 371 €2 370 €-
Omavaraisuusaste59,5 %66,5 %72,7 %73,9 %72,9 %
Tase yhteensä591 697 €591 863 €649 851 €659 041 €665 000 €
Henkilöstö14000-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
74/100 · Laskussa
59.5 %2024-12-31: 66.5 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.01x2024-12-31: 0.05x
Liikevoitto-%Välttävä
50/100 · Vakaa
0.0 %2024-12-31: 0.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste72.9 %73.9 %72.7 %66.5 %59.5 %
Maksuvalmius0.37x0.35x0.36x0.05x0.01x
Liikevoitto-%0.0 %0.0 %0.0 %0.0 %0.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0185333-9
ALV-tunnusFI01853339
EU-tunnusFIFPRO.0185333-9
KuntaKajaani
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1933-09-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1978-03-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1994-06-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2000-04-10Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Kaakinen Lilli Marja LeenaPuheenjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kaakinen Essi HelleviVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Kaakinen Tuomas SakariVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Ranta-Korpi Jussi ValtteriTilintarkastajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Perttu RiipiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaA. Kaakinen Oy
Luokitus nousiB3 → B1 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä67/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
62 verrokkia
Omavaraisuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika160 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika163 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B1
2026-11-05 11.3567/100 · v0.15
B3 → B1 · +18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-10-1749/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-25 07.2149/100 · v0.14
B1 → B3 · -18 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
97/100

Yrityksellä on noin 93 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
25.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

23 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-06-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

A. Kaakinen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.