Yritysprofiili

A.Nevalainen Oy

A.Nevalainen Oy:n kotipaikka on Lieksa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-23. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,838,729 ja liikevoitto €119,059.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3159988-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3159988-8
Toimiala
Tieliikenteen tavarankuljetus
Kunta
Lieksa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-09-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-09-23
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Sokojärventie 53, 81700, Lieksa

Tietoa yrityksestä A.Nevalainen Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

A.Nevalainen Oy:n sijaintipaikkakunta on Lieksa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-09-23. Toimiala on tieliikenteen tavarankuljetus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,838,729 ja liikevoitto €119,059. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,838,729 sekä tilikauden tulokseksi €61,449. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +268.6%, liikevoittoprosentti +6.5% ja omavaraisuusaste +18.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys268.6%
Liikevoittoprosentti6.5%
Omavaraisuusaste18.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€27,892Edellinen: €5,482
Rahat ja pankkisaamiset€201,428Edellinen: €4,942
Edellisten tilikausien voitto/tappio€85,170Edellinen: €84,561
Oma pääoma€146,619Edellinen: €85,170
Velat€667,617Edellinen: €321,577
Vaihtuvat vastaavat€404,453Edellinen: €167,193
Current liabilities€384,720Edellinen: €167,370
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€498,848
2024-12-31
€1,838,729
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€14,991
2024-12-31
€119,059
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€608
2024-12-31
€61,449
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€406,747
2024-12-31
€814,235
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
23/100 · Laskussa
18.0 %2024-12-31: 20.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Nousussa
0.52x2024-12-31: 0.03x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
66/100 · Nousussa
6.4 %2024-12-31: 3.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste20.9 %18.0 %
Maksuvalmius0.03x0.52x
Liikevoitto-%3.0 %6.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3159988-8
ALV-tunnusFI31599888
EU-tunnusFIFPRO.3159988-8
KuntaLieksa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-09-23Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-09-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-09-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-09-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-10-11Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväA.Nevalainen Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-09-25
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
101 verrokkia
Omavaraisuus22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Kannattavuus53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius58%
Parempi kuin 58 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu96%
Parempi kuin 96 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika168 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika230 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B2
2026-09-25 00.0856/100 · v0.14
B2 → B2 · +4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1552/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-25
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
32/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

13 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

A.Nevalainen Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.