Yritysprofiili

Ab Klemets M & T Oy

Ab Klemets M & T Oy:n kotipaikka on Ytteresse. Yritysmuoto on avoin yhtiö. Yritys on perustettu 2004-02-11. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €129,921 ja liikevoitto €22,674.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1877568-0VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1877568-0
Toimiala
Turkiseläinten kasvatus
Kunta
Ytteresse
Yritysmuoto
Avoin yhtiö
Perustamispäivä
2004-02-11
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2004-01-29
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Påvallsvägen 101, 68810, Ytteresse

Tietoa yrityksestä Ab Klemets M & T Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ab Klemets M & T Oy:n sijaintipaikkakunta on Ytteresse. Yritysmuoto on avoin yhtiö. Yritys on perustettu 2004-02-11. Toimiala on turkiseläinten kasvatus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-05-31 liikevaihto oli €129,921 ja liikevoitto €22,674. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €129,921 sekä tilikauden tulokseksi €11,960. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.8%, liikevoittoprosentti +17.5% ja omavaraisuusaste +29.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-05-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.8%
Liikevoittoprosentti17.5%
Omavaraisuusaste29.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€5,065Edellinen: €94,428
Inventory€107,896Edellinen: €127,263
Rahat ja pankkisaamiset€39,590Edellinen: €50
Advances received€1,464Edellinen: €6,569
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€166,809Edellinen: -€171,567
Oma pääoma€72,358Edellinen: €60,398
Velat€174,442Edellinen: €529,098
Vaihtuvat vastaavat€152,381Edellinen: €489,461
Current liabilities€73,183Edellinen: €39,706
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€145,617
2024-05-31
€129,921
2025-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€36,783
2024-05-31
€22,674
2025-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,758
2024-05-31
€11,960
2025-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€589,496
2024-05-31
€246,801
2025-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
37/100 · Nousussa
29.5 %2024-05-31: 10.4 %
MaksuvalmiusHyvä
67/100 · Laskussa
2.02x2024-05-31: 3.21x
Liikevoitto-%Hyvä
92/100 · Nousussa
16.8 %2024-05-31: 15.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-31
Omavaraisuusaste10.4 %29.5 %
Maksuvalmius3.21x2.02x
Liikevoitto-%15.3 %16.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1877568-0
ALV-tunnusFI18775680
EU-tunnusFIFPRO.1877568-0
KuntaYtteresse
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2004-01-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2004-02-11Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2004-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2004-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaAb Klemets M & T Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-03
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
93 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu23%
Heikompi kuin 77 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika150 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika198 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
  • Vakava rekisteritapahtuma 6–12 kuukautta sitten
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-10-03 06.3149/100 · v0.14
B3 → B3
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1549/100 · v0.14
B3 → B3
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B3
2026-09-1449/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
85/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 22 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
45/100

6–12 kuukautta vanha vakavuuskartoitettu rekisterisignaali on edelleen merkityksellinen, mutta sen osatekijäpaino on pienempi.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-11-12

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ab Klemets M & T Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.