Yritysprofiili

Ab Riskas Snickeri Oy

Ab Riskas Snickeri Oy:n kotipaikka on Kruunupyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-01-16. Toimiala on kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,972,923 ja liikevoitto €171,359.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 1739510-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
1739510-9
Toimiala
Kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta
Kunta
Kruunupyy
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2002-01-16
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2001-12-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lötvägen 2, 68500, Kruunupyy

Tietoa yrityksestä Ab Riskas Snickeri Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ab Riskas Snickeri Oy:n sijaintipaikkakunta on Kruunupyy. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2002-01-16. Toimiala on kiinteiden polttoaineiden valmistus kasvibiomassasta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €1,972,923 ja liikevoitto €171,359. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,972,923 sekä tilikauden tulokseksi €135,810. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +13.0%, liikevoittoprosentti +8.7% ja omavaraisuusaste +69.0%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys13.0%
Liikevoittoprosentti8.7%
Omavaraisuusaste69.0%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €732
Provisions or reserves€14,279Edellinen: €14,090
Inventory€175,596Edellinen: €184,643
Rahat ja pankkisaamiset€271,096Edellinen: €174,943
Edellisten tilikausien voitto/tappio€555,896Edellinen: €482,341
Oma pääoma€699,706Edellinen: €621,361
Velat€300,546Edellinen: €232,041
Vaihtuvat vastaavat€918,227Edellinen: €785,609
Current liabilities€300,546Edellinen: €232,041
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,745,313
2024-12-31
€1,972,923
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€159,371
2024-12-31
€171,359
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€128,242
2024-12-31
€135,810
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€864,713
2024-12-31
€1,014,531
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
88/100 · Laskussa
70.4 %2024-12-31: 73.2 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
50/100 · Laskussa
1.49x2024-12-31: 1.55x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
72/100 · Laskussa
8.7 %2024-12-31: 9.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste73.2 %70.4 %
Maksuvalmius1.55x1.49x
Liikevoitto-%9.1 %8.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus1739510-9
ALV-tunnusFI17395109
EU-tunnusFIFPRO.1739510-9
KuntaKruunupyy
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2002-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2002-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2002-01-16Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2002-01-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2002-01-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväAb Riskas Snickeri Oy
Luokitus ennallaanA2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä81/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
682 verrokkia
Omavaraisuus76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius81%
Parempi kuin 81 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu74%
Parempi kuin 74 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika121 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika141 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-1781/100 · v0.15
A2 → A2
A2
2026-09-22 00.1481/100 · v0.14
B1 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1567/100 · v0.14
B1 → B1 · +7 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
52/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 24 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
88/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

28 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ab Riskas Snickeri Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.