Yritysprofiili

Ab Slamson Oy

Ab Slamson Oy:n kotipaikka on Hirvlax. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-04. Toimiala on viemäri- ja jätevesihuolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €1,582,752 ja liikevoitto €93,476.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2321411-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2321411-6
Toimiala
Viemäri- ja jätevesihuolto
Kunta
Hirvlax
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2010-03-04
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2010-02-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Monäsvägen 330, 66970, Hirvlax

Tietoa yrityksestä Ab Slamson Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Ab Slamson Oy:n sijaintipaikkakunta on Hirvlax. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2010-03-04. Toimiala on viemäri- ja jätevesihuolto. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-03-31 liikevaihto oli €1,582,752 ja liikevoitto €93,476. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,582,752 sekä tilikauden tulokseksi €64,206. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -1.8%, liikevoittoprosentti +5.9% ja omavaraisuusaste +21.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-1.8%
Liikevoittoprosentti5.9%
Omavaraisuusaste21.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €5,747
Provisions or reserves€374,785Edellinen: €389,550
Rahat ja pankkisaamiset€105,094Edellinen: €118,591
Edellisten tilikausien voitto/tappio€210,339Edellinen: €163,409
Oma pääoma€277,044Edellinen: €227,633
Velat€653,863Edellinen: €753,964
Vaihtuvat vastaavat€466,596Edellinen: €554,083
Current liabilities€527,235Edellinen: €683,191
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,611,783
2024-03-31
€1,582,752
2025-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€103,835
2024-03-31
€93,476
2025-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€60,930
2024-03-31
€64,206
2025-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€1,371,147
2024-03-31
€1,305,692
2025-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
62/100 · Nousussa
49.9 %2024-03-31: 45.0 %
MaksuvalmiusHeikko
7/100 · Nousussa
0.20x2024-03-31: 0.17x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
65/100 · Laskussa
5.9 %2024-03-31: 6.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-03-312025-03-31
Omavaraisuusaste45.0 %49.9 %
Maksuvalmius0.17x0.20x
Liikevoitto-%6.4 %5.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2321411-6
ALV-tunnusFI23214116
EU-tunnusFIFPRO.2321411-6
KuntaHirvlax
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2010-03-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2010-03-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2010-03-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2010-03-04Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2010-03-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAb Slamson Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-21
Mallin pistemäärä70/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
118 verrokkia
Omavaraisuus45%
Heikompi kuin 55 % verrokeista
Kannattavuus52%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Maksuvalmius37%
Heikompi kuin 63 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika228 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika200 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-21 02.5370/100 · v0.14
B1 → A3 · +1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1469/100 · v0.14
B1 → B1 · +8 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1361/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
54/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 16 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitErittäin vahva
94/100

Pitkä rekisterihistoria, tuoreet tilinpäätösasiakirjat ja voimassa olevat rekisterimerkinnät tukevat tätä signaalia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

26 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-08-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Ab Slamson Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.