Yritysprofiili

Action Park Ivalo Oy

Action Park Ivalo Oy:n kotipaikka on Saariselkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-05. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €734,847 ja liikevoitto €257,320.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2208491-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2208491-1
Toimiala
Muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Kunta
Saariselkä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-09-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-07-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Rovaniementie 3222, 99830, Saariselkä

Postiosoite: Menninkäisentie 5 C 24, 02110, Espoo

Tietoa yrityksestä Action Park Ivalo Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Action Park Ivalo Oy:n sijaintipaikkakunta on Saariselkä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-09-05. Toimiala on muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €734,847 ja liikevoitto €257,320. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €734,847 sekä tilikauden tulokseksi €205,792. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -0.1%, liikevoittoprosentti +35.0% ja omavaraisuusaste +62.8%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-0.1%
Liikevoittoprosentti35.0%
Omavaraisuusaste62.8%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€7,548Edellinen: €4,227
Rahat ja pankkisaamiset€206,039Edellinen: €472,589
Edellisten tilikausien voitto/tappio€148,158Edellinen: €544,795
Oma pääoma€452,935Edellinen: €851,150
Velat€268,382Edellinen: €50,051
Vaihtuvat vastaavat€479,027Edellinen: €737,692
Current liabilities€268,382Edellinen: €50,051
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€738,532
2024-05-31
€735,701
2025-05-31
€734,847
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€249,729
2024-05-31
€259,529
2025-05-31
€257,320
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€199,713
2024-05-31
€207,372
2025-05-31
€205,792
2026-05-31
Varat -kehitys3 kautta
€825,617
2024-05-31
€901,201
2025-05-31
€721,317
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Laskussa
62.8 %2025-05-31: 94.5 %
MaksuvalmiusVälttävä
26/100 · Laskussa
0.77x2025-05-31: 9.44x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Laskussa
34.7 %2025-05-31: 35.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-05-312025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste92.5 %94.5 %62.8 %
Maksuvalmius10.15x9.44x0.77x
Liikevoitto-%33.7 %35.1 %34.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2208491-1
ALV-tunnusFI22084911
EU-tunnusFIFPRO.2208491-1
KuntaSaariselkä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-08-14Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2008-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2008-09-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-09-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2016-10-07Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväAction Park Ivalo Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-10-05
Mallin pistemäärä84/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
356 verrokkia
Omavaraisuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius55%
Parempi kuin 55 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu36%
Heikompi kuin 64 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika123 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika158 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A2
2026-10-05 21.5184/100 · v0.14
A3 → A2 · +10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1574/100 · v0.14
B1 → A3 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1464/100 · v0.12
B2 → B1 · +10 pistettä
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Matala.
  • Riskitekijä poistui: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
  • Uusi arviota tukeva tekijä: Pitkä rekisterihistoria.
B2
2014-05-1254/100 · v0.11
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
82/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
83/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
1.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Action Park Ivalo Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.