Yritysprofiili

Airsam Oy

Airsam Oy:n kotipaikka on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-15. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €109,026 ja liikevoitto €11,701.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3246910-2VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3246910-2
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Nummela
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2021-11-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2021-11-08
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: lepikontie 11, 03100, Nummela

Postiosoite: Lepikontie 11, 03100, Nummela

Puhelin: +358458446466Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.airsam.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sammel SiimToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Airsam Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Airsam Oy:n sijaintipaikkakunta on Nummela. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2021-11-15. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €109,026 ja liikevoitto €11,701. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €109,026 sekä tilikauden tulokseksi €7,962. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +11.4%, liikevoittoprosentti +10.5% ja omavaraisuusaste +43.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys11.4%
Liikevoittoprosentti10.5%
Omavaraisuusaste43.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€2,850Edellinen: €0
Inventory€1,269Edellinen: €1,269
Rahat ja pankkisaamiset€10,614Edellinen: €8,064
Edellisten tilikausien voitto/tappio€20,586Edellinen: €4,641
Tulos ennen veroja€10,066Edellinen: €19,971
Oma pääoma€28,548Edellinen: €20,586
Velat€37,718Edellinen: €41,901
Vaihtuvat vastaavat€14,839Edellinen: €11,150
Current liabilities€23,775Edellinen: €18,004
Henkilöstö1Edellinen: 1
Liikevaihto -kehitys4 kautta
€95,684
2022-12-31
€120,243
2023-12-31
€97,874
2024-12-31
€109,026
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys4 kautta
€5,801
2022-12-31
€1,157
2023-12-31
€12,178
2024-12-31
€11,701
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys4 kautta
€4,612
2022-12-31
€875
2023-12-31
€15,945
2024-12-31
€7,962
2025-12-31
Varat -kehitys4 kautta
€18,575
2022-12-31
€52,793
2023-12-31
€62,488
2024-12-31
€66,265
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
54/100 · Nousussa
43.1 %2024-12-31: 32.9 %
MaksuvalmiusVälttävä
17/100 · Laskussa
0.50x2024-12-31: 0.52x
Liikevoitto-%Hyvä
76/100 · Laskussa
10.5 %2024-12-31: 12.4 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste24.8 %8.8 %32.9 %43.1 %
Maksuvalmius--0.52x0.50x
Liikevoitto-%6.1 %1.0 %12.4 %10.5 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3246910-2
ALV-tunnusFI32469102
EU-tunnusFIFPRO.3246910-2
KuntaNummela
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2021-11-08Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2021-11-08Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2021-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2021-11-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-02-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2025-09-05Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sammel SiimToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sammel SiimVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Körgekivi KristiVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaAirsam Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
87 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus71%
Parempi kuin 71 % verrokeista
Maksuvalmius54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu53%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika49 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-10-15 17.5964/100 · v0.14
B1 → B1 · -3 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1467/100 · v0.14
B1 → B1
  • Liikevaihto: Vaihteleva
  • Kannattavuus: Paranee
  • Vakavaraisuus: Paranee
B1
2026-09-1467/100 · v0.13
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1367/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-02-18

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Airsam Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.