Yritysprofiili

AJ-Urakointi Oy

AJ-Urakointi Oy:n kotipaikka on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-11-08. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,806,168 ja liikevoitto €203,350.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2581702-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2581702-5
Toimiala
Rakennuspaikan valmistelutyöt
Kunta
Pori
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2013-11-08
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2013-11-05
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Porarintie 16, 28800, Pori

Tietoa yrityksestä AJ-Urakointi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

AJ-Urakointi Oy:n sijaintipaikkakunta on Pori. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2013-11-08. Toimiala on rakennuspaikan valmistelutyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-09-30 liikevaihto oli €1,806,168 ja liikevoitto €203,350. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-09-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,806,168 sekä tilikauden tulokseksi €130,663. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.0%, liikevoittoprosentti +11.3% ja omavaraisuusaste +27.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-09-30

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.0%
Liikevoittoprosentti11.3%
Omavaraisuusaste27.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€770Edellinen: €0
Rahat ja pankkisaamiset€110,951Edellinen: €7,841
Edellisten tilikausien voitto/tappio€305,268Edellinen: €278,484
Oma pääoma€438,431Edellinen: €327,768
Velat€1,166,814Edellinen: €1,022,526
Vaihtuvat vastaavat€439,451Edellinen: €185,272
Current liabilities€252,281Edellinen: €149,466
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,584,825
2024-09-30
€1,806,168
2025-09-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€99,999
2024-09-30
€203,350
2025-09-30
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€46,784
2024-09-30
€130,663
2025-09-30
Varat -kehitys2 kautta
€1,350,294
2024-09-30
€1,605,245
2025-09-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteVälttävä
34/100 · Nousussa
27.3 %2024-09-30: 24.3 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.44x2024-09-30: 0.05x
Liikevoitto-%Hyvä
78/100 · Nousussa
11.3 %2024-09-30: 6.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-09-302025-09-30
Omavaraisuusaste24.3 %27.3 %
Maksuvalmius0.05x0.44x
Liikevoitto-%6.3 %11.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2581702-5
ALV-tunnusFI25817025
EU-tunnusFIFPRO.2581702-5
KuntaPori
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2013-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2013-11-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2013-11-08Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2013-11-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2014-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaAJ-Urakointi Oy
Luokitus ennallaanB1 · uusi analyysi 2026-09-16
Mallin pistemäärä69/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
66 verrokkia
Omavaraisuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Kannattavuus82%
Parempi kuin 82 % verrokeista
Maksuvalmius79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika239 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika243 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-16 12.5169/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-09-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.14
B1 → B1
B1
2026-09-1463/100 · v0.13
B2 → B1 · +4 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1359/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-16
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
46/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 12 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-06-03

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-09-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

AJ-Urakointi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.