Yritysprofiili

Albevia Oy

Albevia Oy:n kotipaikka on Mäntsälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-17. Toimiala on muu rakennusten viimeistely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €37,033 ja liikevoitto €2,841.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3123548-6VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3123548-6
Toimiala
Muu rakennusten viimeistely
Kunta
Mäntsälä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-03-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Mikkolantie 17, 04600, Mäntsälä

Tietoa yrityksestä Albevia Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Albevia Oy:n sijaintipaikkakunta on Mäntsälä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-03-17. Toimiala on muu rakennusten viimeistely. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2024-12-31 liikevaihto oli €37,033 ja liikevoitto €2,841. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2024-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €37,033 sekä tilikauden tulokseksi €1,399. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +14.4%, liikevoittoprosentti +7.7% ja omavaraisuusaste +0.1%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2024-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys14.4%
Liikevoittoprosentti7.7%
Omavaraisuusaste0.1%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €4,500
Rahat ja pankkisaamiset€1,139Edellinen: €1,709
Edellisten tilikausien voitto/tappio-€1,376Edellinen: €120
Oma pääoma€23Edellinen: -€1,376
Velat€21,996Edellinen: €24,220
Vaihtuvat vastaavat€4,127Edellinen: €2,965
Current liabilities€9,165Edellinen: €7,599
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€32,366
2023-12-31
€37,033
2024-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€1,149
2023-12-31
€2,841
2024-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€1,496
2023-12-31
€1,399
2024-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€22,844
2023-12-31
€22,018
2024-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
0.1 %2023-12-31: -6.0 %
MaksuvalmiusHeikko
4/100 · Laskussa
0.12x2023-12-31: 0.22x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.7 %2023-12-31: 3.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-31
Omavaraisuusaste-6.0 %0.1 %
Maksuvalmius0.22x0.12x
Liikevoitto-%3.1 %7.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3123548-6
ALV-tunnusFI31235486
EU-tunnusFIFPRO.3123548-6
KuntaMäntsälä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-03-03Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-03-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-03-17Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaAlbevia Oy
Luokitus laskiB2 → B3 · uusi analyysi 2026-09-30
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
69 verrokkia
Omavaraisuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus62%
Parempi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius39%
Heikompi kuin 61 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiVaihtelevaPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika288 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika242 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Korkea taseen velkavipu
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
B3
2026-09-30 20.2447/100 · v0.14
B2 → B3 · -7 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2024-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1554/100 · v0.14
B2 → B2 · -1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1455/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-30
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
54/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
30.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

8 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-10-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2024-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Albevia Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.