Yritysprofiili

Alfakivi Oy

Alfakivi Oy:n kotipaikka on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-09-21. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €261,800 ja liikevoitto -€64,893.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2287086-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2287086-7
Toimiala
Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta
Kunta
Tuusula
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-09-21
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-09-15
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kratinkalliontie 126, 04360, Tuusula

Puhelin: +358503700347Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://alfakivi.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/alfakivi_oyLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/alfakiviLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sinkonen VictorToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Alfakivi Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Alfakivi Oy:n sijaintipaikkakunta on Tuusula. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-09-21. Toimiala on muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €261,800 ja liikevoitto -€64,893. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €261,800 sekä tilikauden tulokseksi -€63,204. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -38.2%, liikevoittoprosentti -24.8% ja omavaraisuusaste +66.3%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

AlfacarAlfakorjaamo

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on kivien asennustyöt sekä vihertyöt, maankaivutyöt, kuljetukset, muuttopalvelut, siirtotyöt, siivoustyöt, purkutyöt, korjaus- ja remonttityöt, kotisivujen valmistus, valokuvaukseen ja videokuvaukseen liittyvät palvelut, uudisrakentaminen, mainosala, henkilövuokraus, autovaraosien myynti, timanttisahaus ja poraus, juhla ja harrastukseen liittyvät työt, atk-alaan liittyvät palvelut ja työt ja kaikki muut lailliset työt sekä niihin liittyvät osto, myynti, maahantuonti ja välitys. Yhtiö voi omistaa ja hallita kiinteitä omaisuutta, kiinteistöjä ja osakkeita ja yhtiö voi harjoittaa arvopaperikauppaa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet1
PRH jäsennetty1
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-38.2%
Liikevoittoprosentti-24.8%
Omavaraisuusaste66.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€37,308Edellinen: €33,430
Edellisten tilikausien voitto/tappio€219,074Edellinen: €263,126
Tulos ennen veroja-€63,204Edellinen: €14,799
Oma pääoma€158,370Edellinen: €239,074
Velat€80,696Edellinen: €104,367
Vaihtuvat vastaavat€118,816Edellinen: €198,602
Current liabilities€80,696Edellinen: €104,367
Henkilöstö1Edellinen: 3
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€355,575
2020-08-31
€486,561
2021-08-31
€543,968
2022-08-31
€405,499
2023-08-31
€261,800
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€12,294
2020-08-31
€36,682
2021-08-31
€54,728
2022-08-31
€15,122
2023-08-31
-€64,893
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€9,302
2020-08-31
€26,920
2021-08-31
€42,004
2022-08-31
€10,666
2023-08-31
-€63,204
2025-08-31
Varat -kehitys5 kautta
€294,370
2020-08-31
€341,470
2021-08-31
€399,938
2022-08-31
€363,896
2023-08-31
€239,066
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
83/100 · Laskussa
66.3 %2023-08-31: 79.3 %
MaksuvalmiusHeikko
15/100 · Nousussa
0.46x2023-08-31: 0.32x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-24.8 %2023-08-31: 3.7 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-08-312021-08-312022-08-312023-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste94.2 %82.6 %75.5 %79.3 %66.3 %
Maksuvalmius----0.46x
Liikevoitto-%3.5 %7.5 %10.1 %3.7 %-24.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2287086-7
ALV-tunnusFI22870867
EU-tunnusFIFPRO.2287086-7
KuntaTuusula
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-09-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2009-09-15Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-09-15Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-09-21Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2009-09-22Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sinkonen VictorToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sinkonen VictorVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Sergei HärginenHallitus: varajäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaAlfakivi Oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä47/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
120 verrokkia
Omavaraisuus60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Kannattavuus3%
Heikompi kuin 97 % verrokeista
Maksuvalmius49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Liikevaihdon kasvu15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika209 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-17 11.3747/100 · v0.14
B3 → B3 · -2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1449/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1449/100 · v0.13
B3 → B3
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B3
2026-09-1349/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
86/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

22 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-28

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

1 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Alfakivi Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.