Yritysprofiili

Alucrom Oy

Alucrom Oy:n kotipaikka on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-03-12. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €4,279,002 ja liikevoitto €786,650.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2680012-9VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2680012-9
Toimiala
Liikkeenjohdon konsultointi
Kunta
Seinäjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-03-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-03-03
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tiedekatu 2, 60320, Seinäjoki

Tietoa yrityksestä Alucrom Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Alucrom Oy:n sijaintipaikkakunta on Seinäjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-03-12. Toimiala on liikkeenjohdon konsultointi. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €4,279,002 ja liikevoitto €786,650. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €4,279,002 sekä tilikauden tulokseksi €636,780. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +26.9%, liikevoittoprosentti +18.4% ja omavaraisuusaste +54.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet3
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys26.9%
Liikevoittoprosentti18.4%
Omavaraisuusaste54.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €1,271
Inventory€21,540Edellinen: €16,486
Rahat ja pankkisaamiset€692,746Edellinen: €400,767
Edellisten tilikausien voitto/tappio€982Edellinen: €577,974
Oma pääoma€640,262Edellinen: €962,482
Velat€531,941Edellinen: €622,097
Vaihtuvat vastaavat€978,527Edellinen: €1,413,423
Current liabilities€531,941Edellinen: €622,097
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€3,936,466
2023-12-31
€3,370,759
2024-12-31
€4,279,002
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
€621,773
2023-12-31
€465,561
2024-12-31
€786,650
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€517,071
2023-12-31
€382,008
2024-12-31
€636,780
2025-12-31
Varat -kehitys3 kautta
€1,184,072
2023-12-31
€1,584,579
2024-12-31
€1,172,203
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
68/100 · Laskussa
54.6 %2024-12-31: 60.7 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
45/100 · Nousussa
1.34x2024-12-31: 0.67x
Liikevoitto-%Hyvä
96/100 · Nousussa
18.4 %2024-12-31: 13.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste71.0 %60.7 %54.6 %
Maksuvalmius0.52x0.67x1.34x
Liikevoitto-%15.8 %13.8 %18.4 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2680012-9
ALV-tunnusFI26800129
EU-tunnusFIFPRO.2680012-9
KuntaSeinäjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-03-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-04-07Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-05-28Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-06-05Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2015-07-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A2
Erittäin hyväAlucrom Oy
Luokitus nousiA3 → A2 · uusi analyysi 2026-09-29
Mallin pistemäärä86/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
100 verrokkia
Omavaraisuus42%
Heikompi kuin 58 % verrokeista
Kannattavuus72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Maksuvalmius78%
Parempi kuin 78 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu83%
Parempi kuin 83 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
3 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika92 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika102 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus3 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät

Ei merkittäviä erillisiä varoitussignaaleja.

LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A2
2026-09-29 01.1586/100 · v0.14
A3 → A2 · +14 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1572/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-29
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskimatala
72/100

Toimialan tilastollinen konteksti on matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
29.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

21 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-02

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

3 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Alucrom Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.