Yritysprofiili

Anselmani Oy

Anselmani Oy:n kotipaikka on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-04-15. Toimiala on rakennuskonevuokraus käyttäjineen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €144,000 ja liikevoitto €11,188.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0899769-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0899769-3
Toimiala
Rakennuskonevuokraus käyttäjineen
Kunta
Lieto
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1992-04-15
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1992-09-18
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Lavatie 2, 21420, Lieto

Tietoa yrityksestä Anselmani Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Anselmani Oy:n sijaintipaikkakunta on Lieto. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1992-04-15. Toimiala on rakennuskonevuokraus käyttäjineen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-06-30 liikevaihto oli €144,000 ja liikevoitto €11,188. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-06-30 ja osoittaa liikevaihdoksi €144,000 sekä tilikauden tulokseksi €509,946. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +0.0%, liikevoittoprosentti +7.8% ja omavaraisuusaste +98.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-06-30

Tuodut kaudet6
PRH jäsennetty3
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys0.0%
Liikevoittoprosentti7.8%
Omavaraisuusaste98.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€219,111Edellinen: €32,054
Edellisten tilikausien voitto/tappio€4,569,754Edellinen: €4,028,456
Oma pääoma€5,082,222Edellinen: €4,722,277
Velat€64,967Edellinen: €134,317
Vaihtuvat vastaavat€4,468,301Edellinen: €4,177,706
Current liabilities€64,967Edellinen: €134,317
Liikevaihto -kehitys3 kautta
€144,000
2024-06-30
€144,000
2025-06-30
€144,000
2026-06-30
Liikevoitto (-tappio) -kehitys3 kautta
-€19,266
2024-06-30
-€17,150
2025-06-30
€11,188
2026-06-30
Tilikauden tulos -kehitys3 kautta
€489,457
2024-06-30
€691,298
2025-06-30
€509,946
2026-06-30
Varat -kehitys3 kautta
€4,494,390
2024-06-30
€4,856,594
2025-06-30
€5,147,189
2026-06-30

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.7 %2025-06-30: 97.2 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
3.37x2025-06-30: 0.24x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
69/100 · Nousussa
7.8 %2025-06-30: -11.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-06-302025-06-302026-06-30
Omavaraisuusaste97.5 %97.2 %98.7 %
Maksuvalmius0.20x0.24x3.37x
Liikevoitto-%-13.4 %-11.9 %7.8 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0899769-3
ALV-tunnusFI08997693
EU-tunnusFIFPRO.0899769-3
KuntaLieto
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1992-04-15Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1992-09-18Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1997-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
1997-08-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
1997-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAnselmani Oy
Luokitus nousiB2 → A3 · uusi analyysi 2026-11-03
Mallin pistemäärä78/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari osoittaa samanaikaista elpymistä.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusParanee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
212 verrokkia
Omavaraisuus99%
Parempi kuin 99 % verrokeista
Kannattavuus65%
Parempi kuin 65 % verrokeista
Maksuvalmius86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu51%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika106 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Samanaikainen elpyminen 2 talouden osa-alueella
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
A3
2026-11-03 22.3378/100 · v0.15
B2 → A3 · +19 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-06-30).
B2
2026-10-1759/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-10-02 06.3259/100 · v0.14
B1 → B2 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-06-30).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1560/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-03
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
26/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 34 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
82/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
3.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
2.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.6.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-06-30.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-09

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

6 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-06-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Anselmani Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.