Yritysprofiili

Antero Vaara Oy

Antero Vaara Oy:n kotipaikka on Vaajakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-18. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,039 ja liikevoitto €2,455.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3344848-5VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3344848-5
Toimiala
Rakennuspuusepän asennustyöt
Kunta
Vaajakoski
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2023-02-18
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2023-02-13
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Varpparintie 6, 40800, Vaajakoski

Tietoa yrityksestä Antero Vaara Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Antero Vaara Oy:n sijaintipaikkakunta on Vaajakoski. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2023-02-18. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €9,039 ja liikevoitto €2,455. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €9,039 sekä tilikauden tulokseksi €1,964. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +158.5%, liikevoittoprosentti +27.2% ja omavaraisuusaste +98.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys158.5%
Liikevoittoprosentti27.2%
Omavaraisuusaste98.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€0Edellinen: €358
Rahat ja pankkisaamiset€5,624Edellinen: €13,342
Edellisten tilikausien voitto/tappio€13,187Edellinen: €15,371
Oma pääoma€15,151Edellinen: €13,187
Velat€202Edellinen: €201
Vaihtuvat vastaavat€15,353Edellinen: €13,389
Current liabilities€202Edellinen: €201
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€3,496
2024-12-31
€9,039
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€2,067
2024-12-31
€2,455
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€2,183
2024-12-31
€1,964
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€13,389
2024-12-31
€15,353
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
98.7 %2024-12-31: 98.5 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Laskussa
27.83x2024-12-31: 66.23x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
27.2 %2024-12-31: -53.6 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste98.5 %98.7 %
Maksuvalmius66.23x27.83x
Liikevoitto-%-53.6 %27.2 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3344848-5
ALV-tunnusFI33448485
EU-tunnusFIFPRO.3344848-5
KuntaVaajakoski
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2023-02-13Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2023-02-13Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2023-02-18Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2023-02-20Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAntero Vaara Oy
Luokitus nousiB3 → A3 · uusi analyysi 2026-09-17
Mallin pistemäärä79/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoParanee
KannattavuusParanee
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
90 verrokkia
Omavaraisuus88%
Parempi kuin 88 % verrokeista
Kannattavuus86%
Parempi kuin 86 % verrokeista
Maksuvalmius100%
Parempi kuin 100 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika15 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika36 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
A3
2026-09-17 04.3979/100 · v0.14
B3 → A3 · +32 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B3
2026-09-1447/100 · v0.14
B3 → B3
B3
2026-09-1447/100 · v0.13
B2 → B3 · -5 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1352/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 3 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
45/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

5 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-01-15

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Antero Vaara Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.