Yritysprofiili

AP Vision OY

AP Vision OY:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-03-17. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €343,599 ja liikevoitto -€7,925.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2255922-7VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2255922-7
Toimiala
Kone- ja prosessisuunnittelu
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2009-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2009-03-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Tamronkuja 1 C, 01640, Vantaa

Puhelin: +358456365112Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.apvision.fiLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Huttunen Rainer OlaviVarsinainen jäsen

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Pelli Arto JuhaniVarsinainen jäsen

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Mika SaarinenCompany Owner, Machine Vision Specialist

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä AP Vision OY

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

AP Vision OY:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2009-03-17. Toimiala on kone- ja prosessisuunnittelu. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €343,599 ja liikevoitto -€7,925. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €343,599 sekä tilikauden tulokseksi €1,238. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +52.6%, liikevoittoprosentti -2.3% ja omavaraisuusaste +72.7%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on automaatio- ja konenäkösuunnittelu, siihen liittyvien laitteistojen myynti, kiinteistöjen, osakkeiden ja muiden arvopapereiden kauppa sekä huoneistojen ja kiinteistöjen vuokraustoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys52.6%
Liikevoittoprosentti-2.3%
Omavaraisuusaste72.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja€1,238Edellinen: -€46,402
Henkilöstö2Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€336,000
2021-12-31
€336,757
2022-12-31
€396,709
2023-12-31
€225,209
2024-12-31
€343,599
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
€41,000
2021-12-31
€36,529
2022-12-31
€39,497
2023-12-31
-€46,770
2024-12-31
-€7,925
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€33,000
2021-12-31
€29,462
2022-12-31
€31,756
2023-12-31
-€46,402
2024-12-31
€1,238
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€143,000
2021-12-31
€212,000
2022-12-31
€187,000
2023-12-31
€139,115
2024-12-31
€127,617
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku202620252024202320222021
Liikevaihto-343 599 €225 209 €396 709 €336 757 €336 000 €
Liikevaihdon kehitys-52,6 %−43,2 %17,8 %0,2 %-
Liikevoitto-−7 925 €−46 770 €39 497 €36 529 €41 000 €
EBIT-−2,3 %−20,9 %9,8 %11 %12,2 %
Tilikauden tulos-1 238 €−46 402 €31 756 €29 462 €33 000 €
Tulos ennen veroja-1 238 €−46 402 €39 792 €36 870 €-
Omavaraisuusaste-72,7 %71,4 %82,4 %72,1 %78,3 %
Tase yhteensä-127 617 €139 115 €187 000 €212 000 €143 000 €
Henkilöstö42-22-

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHyvä
91/100 · Nousussa
72.7 %2024-12-31: 71.4 %
MaksuvalmiusHyvä
93/100 · Nousussa
2.80x2024-12-31: 2.10x
Liikevoitto-%Heikko
44/100 · Nousussa
-2.3 %2024-12-31: -20.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste78.3 %72.1 %82.4 %71.4 %72.7 %
Maksuvalmius3.71x3.63x4.48x2.10x2.80x
Liikevoitto-%12.2 %11.0 %9.8 %-20.9 %-2.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2255922-7
ALV-tunnusFI22559227
EU-tunnusFIFPRO.2255922-7
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2009-03-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2009-03-16Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-03-16Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2009-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2018-11-27Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Saarinen Mika Viljo JuhaniPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Pelli Arto JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Huttunen Rainer OlaviVarsinainen jäsenLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Pelli Hannele ElisabetVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Mika SaarinenCompany Owner, Machine Vision SpecialistLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Anton PokkiPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväAP Vision OY
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-10-21
Mallin pistemäärä76/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on ollut vaihtelevaa usealla osa-alueella.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVaihteleva
KannattavuusVaihteleva
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVaihteleva
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimialaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
114 verrokkia
Omavaraisuus57%
Parempi kuin 57 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius72%
Parempi kuin 72 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu89%
Parempi kuin 89 % verrokeista
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Merkittävää vaihtelua usealla talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
A3
2026-10-2176/100 · v0.15
B1 → A3 · +7 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Vaihteleva
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
B1
2026-10-0569/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-21
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
62/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 17 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
84/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
21.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

20 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-30

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

AP Vision OY -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.