Yritysprofiili

Arcera Oy

Arcera Oy:n kotipaikka on Kittilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-03-17. Toimiala on ensihoito- ja sairaankuljetuspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €25,825 ja liikevoitto €7,280.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0928245-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0928245-4
Toimiala
Ensihoito- ja sairaankuljetuspalvelut
Kunta
Kittilä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-03-17
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-05-25
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valtatie 96, 99100, Kittilä

Verkkosivu: https://arcera.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Arcera Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Arcera Oy:n sijaintipaikkakunta on Kittilä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-03-17. Toimiala on ensihoito- ja sairaankuljetuspalvelut. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-08-31 liikevaihto oli €25,825 ja liikevoitto €7,280. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-08-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €25,825 sekä tilikauden tulokseksi €8,508. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +3.0%, liikevoittoprosentti +28.2% ja omavaraisuusaste +83.3%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-08-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys3.0%
Liikevoittoprosentti28.2%
Omavaraisuusaste83.3%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€9,358Edellinen: €8,807
Rahat ja pankkisaamiset€22,466Edellinen: €10,211
Edellisten tilikausien voitto/tappio€33,382Edellinen: €36,117
Oma pääoma€55,090Edellinen: €50,582
Velat€11,069Edellinen: €4,406
Vaihtuvat vastaavat€24,997Edellinen: €13,532
Current liabilities€11,069Edellinen: €4,406
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€25,073
2024-08-31
€25,825
2025-08-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€668
2024-08-31
€7,280
2025-08-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€1,265
2024-08-31
€8,508
2025-08-31
Varat -kehitys2 kautta
€54,988
2024-08-31
€66,159
2025-08-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Laskussa
83.3 %2024-08-31: 92.0 %
MaksuvalmiusHyvä
68/100 · Laskussa
2.03x2024-08-31: 2.32x
Liikevoitto-%Hyvä
100/100 · Nousussa
20.7 %2024-08-31: -2.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-08-312025-08-31
Omavaraisuusaste92.0 %83.3 %
Maksuvalmius2.32x2.03x
Liikevoitto-%-2.0 %20.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0928245-4
ALV-tunnusFI09282454
EU-tunnusFIFPRO.0928245-4
KuntaKittilä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-03-17Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-05-25Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-12-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A1
ErinomainenArcera Oy
Luokitus nousiA3 → A1 · uusi analyysi 2026-10-01
Mallin pistemäärä91/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
388 verrokkia
Omavaraisuus69%
Parempi kuin 69 % verrokeista
Kannattavuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius76%
Parempi kuin 76 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu79%
Parempi kuin 79 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika86 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Vahva liiketoiminnan kannattavuus
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
Huomioitavat riskitekijät
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A1
2026-10-01 23.3591/100 · v0.14
A3 → A1 · +16 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-08-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
A3
2026-09-1575/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1466/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-01
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskierittäin matala
92/100

Toimialan tilastollinen konteksti on erittäin matala.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
1.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3 → A1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

14 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-12-14

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-08-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Arcera Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.