Yritysprofiili

Arctia-Pine Oy

Arctia-Pine Oy:n kotipaikka on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €236,690 ja liikevoitto -€11,198.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0749132-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0749132-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Sodankylä
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1990-09-05
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1989-06-28
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Kittiläntie 3, 99600, Sodankylä

Tietoa yrityksestä Arctia-Pine Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Arctia-Pine Oy:n sijaintipaikkakunta on Sodankylä. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1990-09-05. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-05-31 liikevaihto oli €236,690 ja liikevoitto -€11,198. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-05-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €236,690 sekä tilikauden tulokseksi -€11,342. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -3.6%, liikevoittoprosentti -4.7% ja omavaraisuusaste +53.7%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-05-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-3.6%
Liikevoittoprosentti-4.7%
Omavaraisuusaste53.7%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€7,317Edellinen: €6,500
Rahat ja pankkisaamiset€14,156Edellinen: €1,340
Edellisten tilikausien voitto/tappio€48,956Edellinen: €52,363
Oma pääoma€40,137Edellinen: €60,333
Velat€34,561Edellinen: €15,768
Vaihtuvat vastaavat€46,212Edellinen: €40,359
Current liabilities€34,561Edellinen: €15,768
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€245,405
2025-05-31
€236,690
2026-05-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,659
2025-05-31
-€11,198
2026-05-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€5,447
2025-05-31
-€11,342
2026-05-31
Varat -kehitys2 kautta
€76,100
2025-05-31
€74,698
2026-05-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
67/100 · Laskussa
53.7 %2025-05-31: 79.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
21/100 · Nousussa
0.62x2025-05-31: 0.50x
Liikevoitto-%Heikko
38/100 · Laskussa
-4.7 %2025-05-31: 2.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-05-312026-05-31
Omavaraisuusaste79.3 %53.7 %
Maksuvalmius0.50x0.62x
Liikevoitto-%2.3 %-4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0749132-4
ALV-tunnusFI07491324
EU-tunnusFIFPRO.0749132-4
KuntaSodankylä
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1989-06-28Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1990-09-05Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2005-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2005-01-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2005-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväArctia-Pine Oy
Luokitus laskiB1 → B2 · uusi analyysi 2026-11-05
Mallin pistemäärä56/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
132 verrokkia
Omavaraisuus56%
Parempi kuin 56 % verrokeista
Kannattavuus20%
Heikompi kuin 80 % verrokeista
Maksuvalmius60%
Parempi kuin 60 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu48%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika152 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika149 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Uudempi tilinpäätösilmoitus on rekisteröity
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-11-05 14.5856/100 · v0.15
B1 → B2 · -10 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: uudempi PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-05-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-10-3166/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-10-1866/100 · v0.15
B1 → B1
B1
2026-09-28 21.4966/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-05-31).
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-11-05
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 36 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
5.11.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Tilinpäätös saatavillaTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / XBRLTilikausi päättyy 2026-05-31.
Tilinpäätös rekisteröityTalousTodennettu lähde
30.10.2026 · PRH / KREKTILINPÄÄTÖSASIAKIRJAT
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

18 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-10-30

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-05-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Arctia-Pine Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.