Yritysprofiili

Armantti Oy

Armantti Oy:n kotipaikka on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-08-25. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,887,131 ja liikevoitto €90,612.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 0939022-8VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
0939022-8
Toimiala
Rautakauppatavaroiden tukkukauppa
Kunta
Forssa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
1993-08-25
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
1993-09-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Saksankatu 1, 30100, Forssa

Puhelin: +358207768250Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.armantti.fiLähdehavainto

Instagram-profiili: https://www.instagram.com/armantin_ammattikone.fiLähde: yrityksen verkkosivu

Facebook-profiili: https://www.facebook.com/armanttiLähde: yrityksen verkkosivu

Henkilöt ja päätöksentekijät

Alasentie Armi KaarinaToimitusjohtaja

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Jyri RäikkönenPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Toni KalliosaariPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Kari HeikuraPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Kari TakarantaPäätöksentekijä

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Antti AlasentieOwner

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Anssi AlasentieChief Operating Officer

Sähköposti: Sähköposti saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Puhelin: Puhelin saatavilla kirjautuneilleLähde: yrityksen verkkosivu

Suorat yhteystiedot saatavilla kirjautuneilleOsa henkilötason yhteystiedoista näytetään vain rekisteröityneille käyttäjille. Tiedot perustuvat julkisiin lähteisiin, kuten yrityksen omiin verkkosivuihin.Kirjaudu nähdäksesi päätöksentekijöiden yhteystiedot

Tietoa yrityksestä Armantti Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Armantti Oy:n sijaintipaikkakunta on Forssa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 1993-08-25. Toimiala on rautakauppatavaroiden tukkukauppa. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €1,887,131 ja liikevoitto €90,612. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €1,887,131 sekä tilikauden tulokseksi €71,077. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli +1.6%, liikevoittoprosentti +4.7% ja omavaraisuusaste +52.9%.

Aputoiminimet

Lähdehavainnoista materialisoidut julkiset rinnakkaisnimet.

Armantin ammattikone.fi

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on Rautakauppa-alan tukku- ja vähittäismyynti sekä rautakauppa-alan tuotteiden vienti ja tuonti, markkinoinnin ja hallinnon konsultointi, kiinteistöjen hallinta ja vuokraustoiminta, osakkeiden hallinta ja kauppa.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys1.6%
Liikevoittoprosentti4.7%
Omavaraisuusaste52.9%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€46,464Edellinen: €56,864
Inventory€601,567Edellinen: €600,265
Rahat ja pankkisaamiset€113,668Edellinen: €67,691
Edellisten tilikausien voitto/tappio€406,497Edellinen: €354,933
Tulos ennen veroja€90,188Edellinen: €110,483
Oma pääoma€480,097Edellinen: €445,640
Velat€427,502Edellinen: €391,832
Vaihtuvat vastaavat€904,046Edellinen: €833,384
Current liabilities€427,502Edellinen: €391,832
Henkilöstö6Edellinen: 6
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€1,886,000
2021-12-31
€1,885,710
2022-03-31
€1,719,661
2023-03-31
€1,663,315
2024-03-31
€1,857,644
2025-03-31
€1,887,131
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€108,000
2021-12-31
€107,749
2022-03-31
€34,645
2023-03-31
€36,208
2024-03-31
€111,045
2025-03-31
€90,612
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€86,000
2021-12-31
€85,604
2022-03-31
€27,159
2023-03-31
€28,625
2024-03-31
€88,184
2025-03-31
€71,077
2026-03-31
Varat -kehitys6 kautta
€769,000
2021-12-31
€768,422
2022-03-31
€786,078
2023-03-31
€788,118
2024-03-31
€837,472
2025-03-31
€907,599
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
66/100 · Vakaa
52.9 %2025-03-31: 52.9 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
56/100 · Nousussa
1.67x2025-03-31: 0.71x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
62/100 · Laskussa
4.7 %2025-03-31: 4.8 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-03-312023-03-312024-03-312025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste51.2 %49.6 %49.1 %53.2 %52.9 %52.9 %
Maksuvalmius0.71x0.71x0.74x0.60x0.71x1.67x
Liikevoitto-%5.7 %2.0 %2.2 %6.0 %4.8 %4.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus0939022-8
ALV-tunnusFI09390228
EU-tunnusFIFPRO.0939022-8
KuntaForssa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
1993-08-25Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
1993-09-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
1995-03-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
1996-01-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2009-01-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Suoria yhteystietoja saatavilla kirjautuneille käyttäjille.

Alasentie Armi KaarinaToimitusjohtajaLähteitä: 3 · Luottamus: 78%
Alasentie Antti Esko JuhaniPuheenjohtajaLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Alasentie Anssi JuhaniVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Alasentie Armi KaarinaVarsinainen jäsenLähteitä: 1 · Luottamus: 78%
Antti AlasentieOwnerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Anssi AlasentieChief Operating OfficerLähteitä: 1 · Luottamus: 76%
Sami LehtinenPäävastuullinen tilintarkastajaLähteitä: 1 · Luottamus: 76%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
A3
HyväArmantti Oy
Luokitus nousiB1 → A3 · uusi analyysi 2026-09-22
Mallin pistemäärä75/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinValtakunnallinen Tier 1 -vertailuKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
597 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus59%
Parempi kuin 59 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika59 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika78 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
4 arviota
A3
2026-09-22 13.3575/100 · v0.14
B1 → A3 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1466/100 · v0.14
B1 → B1 · +6 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B1
2026-09-1360/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaA3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-22
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
43/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
90/100

Yrityksellä on noin 33 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
85/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
22.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → A3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
13.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

27 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-05-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-04-12.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Armantti Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.