Yritysprofiili

Arrakosken Uni Oy

Arrakosken Uni Oy:n kotipaikka on Padasjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €68,308 ja liikevoitto €5,017.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3118009-1VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3118009-1
Toimiala
Rakennuspuusepän asennustyöt
Kunta
Padasjoki
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2020-02-12
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2020-02-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Valutie 9, 17500, Padasjoki

Verkkosivu: https://www.nukkuville.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Arrakosken Uni Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Arrakosken Uni Oy:n sijaintipaikkakunta on Padasjoki. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2020-02-12. Toimiala on rakennuspuusepän asennustyöt. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €68,308 ja liikevoitto €5,017. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €68,308 sekä tilikauden tulokseksi €3,488. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -32.5%, liikevoittoprosentti +7.3% ja omavaraisuusaste +39.4%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-32.5%
Liikevoittoprosentti7.3%
Omavaraisuusaste39.4%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Other operating income€3,428Edellinen: €0
Inventory€61,633Edellinen: €43,526
Rahat ja pankkisaamiset€1,548Edellinen: €1,507
Advances received€772Edellinen: €0
Edellisten tilikausien voitto/tappio€35,195Edellinen: €34,093
Oma pääoma€38,683Edellinen: €38,255
Velat€59,429Edellinen: €19,704
Vaihtuvat vastaavat€76,492Edellinen: €52,124
Current liabilities€22,188Edellinen: €4,204
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€101,254
2024-12-31
€68,308
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€5,204
2024-12-31
€5,017
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€4,162
2024-12-31
€3,488
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€57,959
2024-12-31
€98,112
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteTyydyttävä
50/100 · Laskussa
39.7 %2024-12-31: 66.0 %
MaksuvalmiusHyvä
95/100 · Laskussa
2.85x2024-12-31: 10.71x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
67/100 · Nousussa
7.0 %2024-12-31: 5.1 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste66.0 %39.7 %
Maksuvalmius10.71x2.85x
Liikevoitto-%5.1 %7.0 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3118009-1
ALV-tunnusFI31180091
EU-tunnusFIFPRO.3118009-1
KuntaPadasjoki
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2020-02-10Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2020-02-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2020-02-12Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväArrakosken Uni Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-17
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
65 verrokkia
Omavaraisuus34%
Heikompi kuin 66 % verrokeista
Kannattavuus68%
Parempi kuin 68 % verrokeista
Maksuvalmius77%
Parempi kuin 77 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu22%
Heikompi kuin 78 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiRajallinen näyttöPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
1 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika119 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus1 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 3 talouden osa-alueella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B2
2026-10-1759/100 · v0.15
B2 → B2
B2
2026-09-17 03.2359/100 · v0.14
B2 → B2 · +2 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1457/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1457/100 · v0.13
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-17
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
45/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 6 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
63/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
17.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-29

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Arrakosken Uni Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.