Yritysprofiili

Artemia Creative Oy

Artemia Creative Oy:n kotipaikka on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-10. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €18,670 ja liikevoitto -€26,274.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3010582-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3010582-3
Toimiala
Ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Kunta
Vantaa
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2019-07-10
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2019-07-04
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Viittatie 12 A, 01640, Vantaa

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Nenonen Elina ArtemiaVarsinainen jäsen
Suominen Julius JouninpoikaVarajäsen

Tietoa yrityksestä Artemia Creative Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Artemia Creative Oy:n sijaintipaikkakunta on Vantaa. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2019-07-10. Toimiala on ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €18,670 ja liikevoitto -€26,274. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €18,670 sekä tilikauden tulokseksi -€26,012. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -55.5%, liikevoittoprosentti -140.7% ja omavaraisuusaste +95.6%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet5
PRH jäsennetty5
Profiilin lähdeYhdistetty lähde
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-55.5%
Liikevoittoprosentti-140.7%
Omavaraisuusaste95.6%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€28,978Edellinen: €77,777
Edellisten tilikausien voitto/tappio€65,189Edellinen: €70,393
Oma pääoma€39,176Edellinen: €70,857
Velat€1,808Edellinen: €24,570
Vaihtuvat vastaavat€31,215Edellinen: €84,260
Current liabilities€1,808Edellinen: €24,570
Liikevaihto -kehitys5 kautta
€126,480
2021-12-31
€136,043
2022-12-31
€128,464
2023-12-31
€41,940
2024-12-31
€18,670
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys5 kautta
-€880
2021-12-31
€11,743
2022-12-31
€999
2023-12-31
€553
2024-12-31
-€26,274
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys5 kautta
€295
2021-12-31
€9,494
2022-12-31
€323
2023-12-31
€464
2024-12-31
-€26,012
2025-12-31
Varat -kehitys5 kautta
€129,859
2021-12-31
€129,311
2022-12-31
€129,676
2023-12-31
€95,427
2024-12-31
€40,985
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Yhdistetty lähde.

OmavaraisuusasteHyvä
100/100 · Nousussa
95.6 %2024-12-31: 74.3 %
MaksuvalmiusHyvä
100/100 · Nousussa
16.03x2024-12-31: 3.17x
Liikevoitto-%Heikko
0/100 · Laskussa
-140.7 %2024-12-31: 1.3 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste54.6 %58.4 %59.0 %74.3 %95.6 %
Maksuvalmius1.97x2.12x2.03x3.17x16.03x
Liikevoitto-%-0.7 %8.6 %0.8 %1.3 %-140.7 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3010582-3
ALV-tunnusFI30105823
EU-tunnusFIFPRO.3010582-3
KuntaVantaa
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2019-07-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2019-07-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2019-07-10Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2019-07-10Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Nenonen Elina ArtemiaVarsinainen jäsenLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Suominen Julius JouninpoikaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B2
TyydyttäväArtemia Creative Oy
Luokitus ennallaanB2 · uusi analyysi 2026-10-15
Mallin pistemäärä59/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee · 2 peräkkäistä kautta
MaksuvalmiusParanee · 2 peräkkäistä kautta
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala ja kokoluokkaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
49 verrokkia
Omavaraisuus73%
Parempi kuin 73 % verrokeista
Kannattavuus27%
Heikompi kuin 73 % verrokeista
Maksuvalmius92%
Parempi kuin 92 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika113 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika109 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
  • Samanaikainen heikkeneminen 2 talouden osa-alueella
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
6 arviota
B2
2026-10-15 13.0159/100 · v0.14
B2 → B2
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-aikasarjaan lisättiin uusi tilinpäätös (2025-12-31).
B2
2026-10-10 16.0759/100 · v0.14
B1 → B2 · -4 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Käyttökelpoinen talousnäyttö → Vahva talousnäyttö.
B1
2026-09-1563/100 · v0.14
B1 → B1
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Käyttökelpoinen talousnäyttö.
B1
2026-09-1463/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB2
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-15
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikoholla
49/100

Toimialan tilastollinen konteksti on koholla.

Ikä ja jatkuvuusHyvä
60/100

Yrityksellä on noin 7 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
66/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
10.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1 → B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B1.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

12 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-04-23

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

5 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Artemia Creative Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.