Yritysprofiili

Artifex3 Oy

Artifex3 Oy:n kotipaikka on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-06-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €211,427 ja liikevoitto -€6,193.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2691405-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2691405-4
Toimiala
Ruokaravintolat
Kunta
Tampere
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2015-06-01
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2015-05-19
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Hallituskatu 19, 33200, Tampere

Verkkosivu: https://www.aistiravintola.fiLähdehavainto

Tietoa yrityksestä Artifex3 Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Artifex3 Oy:n sijaintipaikkakunta on Tampere. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2015-06-01. Toimiala on ruokaravintolat. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €211,427 ja liikevoitto -€6,193. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €211,427 sekä tilikauden tulokseksi -€6,177. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -6.3%, liikevoittoprosentti -2.9% ja omavaraisuusaste +62.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet2
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-6.3%
Liikevoittoprosentti-2.9%
Omavaraisuusaste62.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Inventory€4,469Edellinen: €4,588
Rahat ja pankkisaamiset€12,063Edellinen: €17,360
Edellisten tilikausien voitto/tappio€17,692Edellinen: €22,581
Oma pääoma€14,515Edellinen: €20,692
Velat€8,812Edellinen: €11,914
Vaihtuvat vastaavat€21,607Edellinen: €30,313
Current liabilities€8,812Edellinen: €11,914
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€225,741
2024-12-31
€211,427
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
-€4,908
2024-12-31
-€6,193
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
-€4,889
2024-12-31
-€6,177
2025-12-31
Varat -kehitys2 kautta
€32,606
2024-12-31
€23,327
2025-12-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
78/100 · Laskussa
62.2 %2024-12-31: 63.5 %
MaksuvalmiusTyydyttävä
63/100 · Nousussa
1.88x2024-12-31: 1.84x
Liikevoitto-%Heikko
43/100 · Laskussa
-2.9 %2024-12-31: -2.2 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste63.5 %62.2 %
Maksuvalmius1.84x1.88x
Liikevoitto-%-2.2 %-2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2691405-4
ALV-tunnusFI26914054
EU-tunnusFIFPRO.2691405-4
KuntaTampere
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2015-06-01Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2015-06-03Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2015-06-04Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2015-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Työnantajarekisteri)
2015-08-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B1
VakaaArtifex3 Oy
Luokitus nousiB2 → B1 · uusi analyysi 2026-09-20
Mallin pistemäärä64/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaTalouskehitys on pääosin vakaa tai ristisuuntainen.
2 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoVakaa
KannattavuusVakaa
VakavaraisuusVakaa
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama kokoluokka SuomessaKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
202 verrokkia
Omavaraisuus54%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus15%
Heikompi kuin 85 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
2 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika90 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika110 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus2 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Hyvä lyhyen aikavälin maksuvalmius
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Tappiota kahdella viimeisellä käytettävissä olevalla kaudella
  • Toimialan kohonnut häiriöriski
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B1
2026-09-20 12.4064/100 · v0.14
B2 → B1 · +9 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2025-12-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1455/100 · v0.14
B2 → B2
B2
2026-09-1455/100 · v0.13
B2 → B2 · +1 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1354/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB1
Automaattisen mallin tietopäivä2026-09-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.14
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
14/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 11 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitVakaa
80/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B1.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2026-03-31

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

2 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2025-12-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Artifex3 Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.