Yritysprofiili

Arvolämpö Oy

Arvolämpö Oy:n kotipaikka on Siivikkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-24. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €34,055 ja liikevoitto -€2,403.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 2225017-4VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
2225017-4
Toimiala
Talonrakentaminen
Kunta
Siivikkala
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2008-10-24
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2008-10-10
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: siivikkalantie 7 A 6, 33450, Siivikkala

Postiosoite: Siivikkalantie 7 A 6, 33450, Siivikkala

Puhelin: +358405310957Lähdehavainto

Sähköposti: [email protected]Lähdehavainto

Verkkosivu: https://www.arvolampo.comLähdehavainto

Henkilöt ja päätöksentekijät

Sinisalo Hannu KaleviToimitusjohtaja

Tietoa yrityksestä Arvolämpö Oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Arvolämpö Oy:n sijaintipaikkakunta on Siivikkala. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2008-10-24. Toimiala on talonrakentaminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2025-12-31 liikevaihto oli €34,055 ja liikevoitto -€2,403. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2025-12-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €34,055 sekä tilikauden tulokseksi -€2,447. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -10.9%, liikevoittoprosentti -2.9% ja omavaraisuusaste -23.5%.

Laaja toimialakuvaus

Hakemisto- tai rekisterilähteistä materialisoitu pidempi toimialateksti täydentää rekisterin lyhyttä toimialaa.

Yhtiön toimiala on LVI-työt, lämpöpumppujen myynti ja asennus. Yhtiö voi omistaa ja hallita kiinteää omaisuutta sekä osakkeita ja osuuksia. Muu laillinen liiketoiminta.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Viimeisin tilikausi

2025-12-31

Tuodut kaudet0
PRH jäsennetty0
Profiilin lähdeLähdehavainto
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-10.9%
Liikevoittoprosentti-2.9%
Omavaraisuusaste-23.5%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Tulos ennen veroja-€2,447Edellinen: -€3,727
Henkilöstö1Edellinen: Ei vertailuarvoa
Liikevaihto -kehitys6 kautta
€302,262
2020-12-31
€178,433
2021-12-31
€65,362
2022-12-31
€56,100
2023-12-31
€38,221
2024-12-31
€34,055
2025-12-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys6 kautta
€28,979
2020-12-31
€30,453
2021-12-31
€17,641
2022-12-31
-€4,670
2023-12-31
-€2,932
2024-12-31
-€2,403
2025-12-31
Tilikauden tulos -kehitys6 kautta
€27,673
2020-12-31
€26,157
2021-12-31
€14,398
2022-12-31
-€5,420
2023-12-31
-€3,874
2024-12-31
-€2,447
2025-12-31
Varat -kehitys6 kautta
€37,337
2020-12-31
€13,709
2021-12-31
€18,188
2022-12-31
€12,900
2023-12-31
€6,405
2024-12-31
€11,402
2025-12-31

Muut talousluvut

Yrityksen talouslukuja eri vuosilta.

Avainluku2026202520242023202220212020
Liikevaihto-34 055 €38 221 €56 100 €65 362 €178 433 €302 262 €
Liikevaihdon kehitys-−10,9 %--−63,4 %−41 %442,7 %
Liikevoitto-−2 403 €−2 932 €−4 670 €17 641 €30 453 €28 979 €
EBIT-−2,9 %−7,9 %−8,3 %27,7 %16,9 %9,6 %
Tilikauden tulos-−2 447 €−3 874 €−5 420 €14 398 €26 157 €27 673 €
Tulos ennen veroja-−2 447 €−3 727 €-16 487 €26 157 €27 673 €
Omavaraisuusaste-−23,5 %−27,3 %1,2 %33,3 %−36,4 %−93,7 %
Tase yhteensä-11 402 €6 405 €12 900 €18 188 €13 709 €37 337 €
Henkilöstö11--111

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: Lähdehavainto.

OmavaraisuusasteHeikko
0/100 · Nousussa
-23.5 %2024-12-31: -27.3 %
MaksuvalmiusVälttävä
24/100 · Nousussa
0.71x2024-12-31: 0.55x
Liikevoitto-%Heikko
43/100 · Nousussa
-2.9 %2024-12-31: -7.9 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2020-12-312021-12-312022-12-312023-12-312024-12-312025-12-31
Omavaraisuusaste-93.7 %-36.4 %33.3 %1.2 %-27.3 %-23.5 %
Maksuvalmius-0.18x1.58x1.01x0.55x0.71x
Liikevoitto-%9.6 %16.9 %27.7 %-8.3 %-7.9 %-2.9 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus2225017-4
ALV-tunnusFI22250174
EU-tunnusFIFPRO.2225017-4
KuntaSiivikkala
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2008-10-24Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2008-11-01Liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)
2008-11-01Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2008-11-04Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)

Vastuuhenkilöt

Lähdehavaintojen perusteella muodostetut julkiset roolisuhteet.

Sinisalo Hannu KaleviToimitusjohtajaLähteitä: 4 · Luottamus: 78%
Sinisalo Hannu KaleviVarsinainen jäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%
Lehmussalpa Hanna-Marja KaroliinaVarajäsenLähteitä: 2 · Luottamus: 78%

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
D
Korkea riskiArvolämpö Oy
Luokitus laskiB2 → D · uusi analyysi 2026-10-20
Mallin pistemäärä28/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
4 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee · 3 peräkkäistä kautta
KannattavuusParanee
VakavaraisuusHeikkenee
MaksuvalmiusHeikkenee
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
112 verrokkia
Omavaraisuus13%
Heikompi kuin 87 % verrokeista
Kannattavuus38%
Heikompi kuin 62 % verrokeista
Maksuvalmius70%
Parempi kuin 70 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu46%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Arviota tukevat tekijät
  • Yrityksen koko- ja toimintakonteksti vähentää yksittäisen taloussignaalin painoa
  • Aktiivinen rekisteritila
  • Pitkä rekisterihistoria
Huomioitavat riskitekijät
  • Negatiivinen oma pääoma
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
2 arviota
D
2026-10-2028/100 · v0.15
B2 → D · -28 pistettä
  • Liikevaihto: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
  • Kannattavuus: Ei riittävästi historiaa → Paranee
  • Vakavaraisuus: Ei riittävästi historiaa → Heikkenee
B2
2026-10-1456/100 · v0.14
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaD
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-20
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikorkea
25/100

Toimialan tilastollinen konteksti on korkea.

Ikä ja jatkuvuusVakiintunut
80/100

Yrityksellä on noin 18 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitSeurattava
72/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
20.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus D.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

15 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-05-15

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2025-12-31.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Arvolämpö Oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.