Yritysprofiili

Aselo invest oy

Aselo invest oy:n kotipaikka on Hiltulanlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-23. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €243,279 ja liikevoitto €12,765.

Lunasta profiiliYhteystiedot
Y-tunnus 3275679-3VoimassaLunastamaton yritysprofiili

Perustiedot

Kaupparekisteriin merkityt yrityksen julkiset tiedot.

Y-tunnus
3275679-3
Toimiala
Rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kunta
Hiltulanlahti
Yritysmuoto
Osakeyhtiö
Perustamispäivä
2022-03-23
Y-tunnuksen rekisteröintipäivä
2022-03-21
Yritystila
Voimassa
Profiilin omistajuus
Lunastamaton yritysprofiili

Yhteystiedot ja sijainti

Käyntiosoite: Antinrannantie 23, 70870, Hiltulanlahti

Tietoa yrityksestä Aselo invest oy

Yrityksen taloudellinen tilanne ja tunnusluvut.

Aselo invest oy:n sijaintipaikkakunta on Hiltulanlahti. Yritysmuoto on osakeyhtiö. Yritys on perustettu 2022-03-23. Toimiala on rakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen. Viimeisimmässä talletetussa tilinpäätöksessä vuodelta 2026-03-31 liikevaihto oli €243,279 ja liikevoitto €12,765. Viimeisin talletettu tilinpäätös päättyi 2026-03-31 ja osoittaa liikevaihdoksi €243,279 sekä tilikauden tulokseksi -€4,350. Viimeisimmän talletetun tilinpäätöksen perusteella liikevaihdon kehitys oli -81.8%, liikevoittoprosentti +5.2% ja omavaraisuusaste +52.2%.

Talouden kohokohdat

Viimeisimmän tilikauden tunnusluvut.

Avaa koko tilinpäätös
Viimeisin tilikausi

2026-03-31

Tuodut kaudet4
PRH jäsennetty2
Profiilin lähdePRH/XBRL-tilinpäätös
Johdetut tunnusluvut
Liikevaihdon kehitys-81.8%
Liikevoittoprosentti5.2%
Omavaraisuusaste52.2%
TasekontekstiViimeisin tilikausi
Rahat ja pankkisaamiset€1,159Edellinen: €4,528
Edellisten tilikausien voitto/tappio€269,195Edellinen: €114,623
Oma pääoma€264,845Edellinen: €292,595
Velat€242,565Edellinen: €510,527
Vaihtuvat vastaavat€501,566Edellinen: €795,329
Current liabilities€242,565Edellinen: €104,027
Liikevaihto -kehitys2 kautta
€1,333,867
2025-03-31
€243,279
2026-03-31
Liikevoitto (-tappio) -kehitys2 kautta
€239,940
2025-03-31
€12,765
2026-03-31
Tilikauden tulos -kehitys2 kautta
€177,972
2025-03-31
-€4,350
2026-03-31
Varat -kehitys2 kautta
€803,122
2025-03-31
€507,410
2026-03-31

Tunnusluvut

Tilinpäätöstietoihin perustuvat tunnusluvut. Lähde: PRH/XBRL-tilinpäätös.

OmavaraisuusasteHyvä
65/100 · Nousussa
52.2 %2025-03-31: 36.4 %
MaksuvalmiusHeikko
0/100 · Laskussa
0.00x2025-03-31: 0.04x
Liikevoitto-%Tyydyttävä
63/100 · Laskussa
5.3 %2025-03-31: 18.0 %
Tunnuslukujen historia
Tunnusluku2025-03-312026-03-31
Omavaraisuusaste36.4 %52.2 %
Maksuvalmius0.04x0.00x
Liikevoitto-%18.0 %5.3 %

Rekisteritila ja tunnisteet

Ajantasaiset rekisteritiedot ja tunnisteet YTJ:n tietojen perusteella.

YTJ-tilaVoimassa
KaupparekisteriRekisteröity
Y-tunnus3275679-3
ALV-tunnusFI32756793
EU-tunnusFIFPRO.3275679-3
KuntaHiltulanlahti
Voimassa olevat rekisterimerkinnät
2022-03-21Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Ennakkoperintärekisteri)
2022-03-23Rekisterissä kohteessa Verohallinto (Verohallinto)
2022-03-23Rekisterissä kohteessa Patentti- ja rekisterihallinto (PRH) (Kaupparekisteri)
2024-02-01Ostajana tai omasta käytöstä arvonlisäverovelvollinen kohteessa Verohallinto (Arvonlisäverovelvollisten rekisteri)

Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva yrityksen vakaus- ja riskiarvio.

BUSINESS.fi

BUSINESS.fi Luottoluokitus

Avoimeen dataan perustuva profiilikohtainen riskisignaali

Automaattinen luokitusEi luottopäätös
B3
SeurattavaAselo invest oy
Luokitus ennallaanB3 · uusi analyysi 2026-10-18
Mallin pistemäärä49/100
Luottamus arvioonKorkea
Näytön laatuVahva talousnäyttöTilinpäätösdata mukana
Talouden suuntaUseampi keskeinen talousmittari on heikentynyt vertailukelpoisilla tilikausilla.
3 vertailukelpoista kautta
LiikevaihtoHeikkenee
KannattavuusHeikkenee
VakavaraisuusParanee
MaksuvalmiusVakaa
Vertailu samankaltaisiin yrityksiinSama toimiala, kokoluokka ja ikäryhmäKuvaileva vertailu – ei muuta luokituksen pistemäärää.
49 verrokkia
Omavaraisuus49%
Lähellä verrokkiryhmän keskitasoa
Kannattavuus24%
Heikompi kuin 76 % verrokeista
Maksuvalmius16%
Heikompi kuin 84 % verrokeista
Liikevaihdon kasvu0%
Heikompi kuin 100 % verrokeista
Tilinpäätösten ilmoitusrytmiSäännöllinenPerustuu PRH:n havaittuihin tilikauden päättymis- ja rekisteröintipäiviin. Kuvaileva näyttö ei muuta v0.14-pistemäärää.
4 havaittua ilmoitusta
Uusin rekisteröintiaika73 pv tilikauden päättymisestä
Tyypillinen rekisteröintiaika97 pv tilikauden päättymisestä
Vuosittainen jatkuvuus4 peräkkäistä kautta
Arviota tukevat tekijät
  • Vahva omavaraisuusaste
  • Aktiivinen rekisteritila
Huomioitavat riskitekijät
  • Heikko maksuvalmius
  • Negatiivinen kannattavuus tai tilikauden tulos
  • Liikevaihto laski voimakkaasti vuodessa
LuokitushistoriaAutomaattisen arvion kehitysMuutokset perustuvat tallennettujen automaattisten arvioiden näyttöeroihin.
5 arviota
B3
2026-10-1849/100 · v0.15
B3 → B3
B3
2026-09-27 05.1449/100 · v0.14
B2 → B3 · -1 pistettä
  • Tietopohja vahvistui: PRH/XBRL-tilinpäätös lisättiin analyysiin (2026-03-31).
  • Arvion luottamus: Keskitaso → Korkea.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Vahva talousnäyttö.
B2
2026-09-1550/100 · v0.14
B2 → B2 · -3 pistettä
  • Arvion luottamus: Matala → Keskitaso.
  • Näytön laatu: Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö → Rekisteri- ja tilastopohjainen näyttö.
  • Uusi riskitekijä: Luokitukseen riittäviä rakenteisia taloustunnuslukuja ei ole käytettävissä.
B2
2026-09-1453/100 · v0.12
Vertailun vanhin säilytetty automaattinen arvio
Automaattisen mallin luokkaB3
Automaattisen mallin tietopäivä2026-10-18
Automaattisen mallin versioopen-risk-grade-v0.15
Tilinpäätösdata mukana

Luokitus voi hyödyntää avointa digitaalista tilinpäätösdataa sekä rekisterisignaaleja.

Luokituksessa on huomioitu vakava taloudellinen riskisignaali. Tarkista myös profiilin taloustiedot.

Varmenna arvio

Riskikonteksti

Kun Tier 1 -arvioon riittävää lähdeperusteista talousmittaristoa ei ole käytettävissä, BUSINESS.fi näyttää rekisteri-, toimiala- ja aluekontekstia.

Toimialariskikeskitaso
53/100

Toimialan tilastollinen konteksti on keskitaso.

Ikä ja jatkuvuusNuori
35/100

Yrityksellä on noin 4 vuotta rekisterijatkuvuutta.

Rekisteri- ja statussignaalitRajallinen
49/100

Rekisterihistoria, tilinpäätösten tuoreus ja voimassa olevat rekisterimerkinnät ovat vielä rajallisia tai vaihtelevia.

Tapahtumat & uutiset

Yritykseen liittyvät varmennetut tapahtumat ja lähteistetyt ulkoiset uutiset yhtenä aikajanana.

Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
18.10.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
27.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2 → B3.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
15.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.
Luottoluokitus päivittyiLuottoluokitusTodennettu lähde
14.9.2026 · BUSINESS.fi / Opterom LuottoluokitusAutomaattinen luokitus B2.

Rekisteriaikajana

Yrityksen kaupparekisteri-ilmoitukset aikajanalla.

6 rekisteritapahtumaaUusin tapahtuma: 2025-04-25

Tilinpäätöstiedot

Saatavilla olevat tilinpäätösjaksot ja PRH:n lähdeaineistot.

4 tilinpäätösjaksoaUusin tilikausi: 2026-03-31

Profiilin lähde ja omistajuus

Julkisiin rekisteritietoihin perustuva profiili
BUSINESS.fi on muodostanut tämän profiilin julkisista yritystiedoista. Lähdetiedot päivitetty 2026-02-03.

Yritys ei ole vielä lunastanut profiilia

Aselo invest oy -profiili näyttää julkiset perustiedot. Yrityksen edustaja voi lunastaa profiilin, päivittää julkisia tietoja ja ottaa omistajan työkalut käyttöön.